در اسرائیل تحت حکومت نتانیاهو، دموکراسی روز روشن جان می دهد

چمی شالف
اورشلیم پست (اراضی اشغالی)

بازرسان دولتی اسرائیل همواره از بلندپایه ترین مقامات در به اصطلاح نهادهای حسابرسی عالی در سراسر جهان محسوب می شوند. استقلال, اختیارات شبه قانونی, حجم اختیارات, جایگاه عمومی و دفاع از اصول اخلاقی در دولت, از مسئولیت های این افراد در کشورهای دموکراتیک و غیر دموکراتیک محسوب می شود.
به نظر می رسد نتانیاهو انگلمن بازرس جدید دولتی که کنست تحت استیلای حزب لیکود متعلق به بنیامین نتانیاهو او را ماه ژوئیه انتخاب کرد, در تلاش برای سلب جایگاه عالی این سمت است. او به صورت داوطلبانه در حال چشم پوشی کردن از اختیارات به دست آمده بازرسان قبلی از زمانی است که این سمت سال ۱۹۴۹ ایجاد شد. او در حال سلب اختیار مرتبط با توصیه درباره فرآیندهای حقوقی و کاهش سطح نظارت بر رعایت اصول اخلاقی در دولت است. اما تهاجمی ترین اقدام انگلمن در ارتباط با کمیته نظارت دولت و به ویژه خودداری مکرر و قاطع او در صدور مجوز برای نتانیاهوی میلیونر در پذیرش پول های خارجی به منظور دفاع قانونی در پرونده های بی شمار جنایی است که او در آنها دست داشته است.
نخستین اقدام انگلمن انتقاد از این کمیته به سبب اقداماتش بود. او سپس استعفای اعتراضی اعضای این کمیته را ماه سپتامبر پذیرفت و در حال انتصاب افرادی جدید در این کمیته است, افرادی که با نتانیاهو و حزب لیکود ارتباط دارند. بر اساس اختیارات قانونی, اعضای جدید می توانند برای تغییر تصمیمات الزام آور کمیته قبلی تلاش کنند.
این در حالی است که نتانیاهو برای انتصاب امیر اوهانا به عنوان وزیر دادگستری, سیاست مداران بلندپایه حزب لیکود را دور زد. به نظر می رسد مطیع بودن اوهانا و سخنان او در به چالش کشیدن برتری دادگاه عالی اسرائیل, دلیل انتصاب او به این سمت بوده است. نخستین اقدام اوهانا در سمت جدید, جایگزین کردن مدیر کل کهنه کار این وزارت خانه با شخصی نزدیک به خود و اخراج همه کارمندان او بوده است.
در همین حال, نتانیاهو در تلاش برای ممانعت از انتصاب یک کمیسر جدید برای اداره پلیس است. هشت ماه است که این نیروها رئیس ندارند. او در حال بهره مندی از کمپین بی رحمانه آیلت شاکد وزیر سابق دادگستری است که برای انتصاب قضات محافظه کار در دادگاه عالی اسرائیل تلاش کرد. با آنکه آویچای مندلبیت دادستان کل برای تطبیق دادن خود با نخست وزیر از مواضع خود عقب نشینی کرده است, در معرض حملاتی قرار گرفته است که او را ضعیف و مدیون رسانه ها نشان می دهد.
انگلمن تا حدی مسئول کمیته برنامه ریزی و بودجه شورای عالی آموزش است که حدود چهار میلیارد دلار در سال به دانشگاه ها و کالج ها در اسرائیل اختصاص می دهد. انگلمن که یک حسابدار حرفه ای است و قبل از آن که بازرس شود, مسئول کمیته برنامه ریزی و بودجه بوده, به سبب سیاسی کردن تصمیمات مرتبط با افتتاح یک دانشکده جدید پزشکی در دانشگاه آریل در کرانه باختری, به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.
رافی پرتز وزیر جدید آموزش اخیرا یوسی شین استاد دانشگاه تل آویو را از کمیته بودجه اخراج و ادعا کرد او با گسترش دانشگاه آریل مخالف است. این در حالی است که ییشایاهو تالمون استاد دانشگاه تکنیون نیز هفته گذشته در اعتراض به این اقدام از سمت خود استعفا کرد.
پاک سازی های اخیر سیاسی نشان دهنده تأثیر تلاش های نتانیاهو برای جلوگیری از تحت پیگرد قرار گرفتن است . تمایل نتانیاهو برای استفاده از قانون در راستای اهداف شخصی سبب ایجاد راهی رو به جلو برای حزب راست افراطی لیکود و زیرشاخه هایش شده است تا آنها بتوانند رؤیای از بین بردن موانع قانونی و محدودیت های حقوقی موجود بر سر راه تهدیدهای مذهبی, شهرک سازی در کرانه باختری, تبعیض علیه اقلیت ها و غیر آن را محقق کنند. همکاران نتانیاهو به این نتیجه رسیده اند که ناامیدی او سبب ایجاد فرصتی برای از بین بردن اصول لیبرال اسرائیل و جایگزین شدن آنها با ایدئولوژی ملی گرایانه و مذهبی شده است.
اما پاک سازی های جدید نتانیاهو همچنین از اقدام دوستش در کاخ سفید یعنی دونالد ترامپ الهام می گیرد. با آن که نخست وزیر اسرائیل فردی کهنه کار در ساز و کارهای سیاسی محسوب می شود, او از تمایل و شجاعت ترامپ برای به چالش کشیدن همه انتقادها استقبال می کند. باید اقدامات نتانیاهو را پیش درآمد و هشداری در ارتباط با دروغ ها در دموکراسی اسرائیل و قانون دانست, البته اگر ائتلاف راست گرای او بتواند ۶۱ کرسی را در انتخابات روز ۱۷ سپتامبر از آن خود کند. آتشی که نتانیاهو و عواملش در حال حاضر در همه سیستم های اسرائیل برافروخته اند, می تواند به یک آتش سوزی مهیب تبدیل شود که در نهایت خود دموکراسی اسرائیل را در بر خواهد گرفت.

اسرائیلی ها که بیشتر درباره تعطیلات تابستانه شان نگران هستند, در اعتراض به اقدامات اسرائیل به خیابان ها نریخته اند. رهبران آنها در چپ میانه چهار هفته مانده به برگزاری انتخابات در اسرائیل, هنوز از خواب بیدار نشده اند.
انتخابات سرنوشت نهایی نتانیاهو و دموکراسی اسرائیل و قانون را مشخص خواهد کرد, اما در عین حال به نظر می رسد واشنگتن پست در پیشبرد شعار “دموکراسی در تاریکی جان می دهد” خوش بین است. در اسرائیل, دموکراسی روز روشن در حال جان دادن است.

(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید