تاریخ: ۱۳:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۳
ریاض درحال کوتاه آمدن در برابر ایران است

حسین مجدوبی

روزنامه القدس العربی (انگلستان)

اقدام ایران به سرنگونی پیشرفته ترین پهپاد آمریکایی و توقیف نفتکش انگلیسی که شکستی بزرگ برای لندن بود, به هم خوردن معادلات جنگ در یمن و افزایش توان دفاعی، موشکی و پهپادی جنبش انصار الله یمن و مسئله انکار ناپذیر قدرت منطقه ای ایران باعث شده است تا عربستان رفتار محتاطانه ای در برابر ایران و انصار الله اتخاذ و از مواضع خود عقب نشینی کند.
­چهار سال پیش و با شروع جنگ یمن ، رسانه های طرفدار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی یک فیلم کارتونی پخش کردند که در آن محمد بن سلمان جنگ بر ضد ایران را فرماندهی می کند و در حمله به تهران و دستگیری رهبران آن موفق می شود اما این گفتمان پیروزی و اعتماد به نفس ولیعهد سعودی در برابر واقعیتها منجر شد تا وی شروع به عقب نشینی از موضع خود کند همچنان که گفتمان ریاض درباره پرونده سوریه نیز عقب نشینی است.
قبل از ولیعهدی محمد بن سلمان و با وجود دشمنی ریاض در برابر برخی رژیم ها به ویژه در برابر تهران اما عربستان سعودی به گفتمان سیاسی و نظامی بسیار معتدل پایبند بود اما پس از اینکه محمد بن سلمان به علت بیماری سلمان بن عبد العزیز پدرش ( شاه عربستان ) کرسی های قدرت را به دست گرفت یک گفتمان نظامی قوی, همگان را تهدید می کند . اگر چه برخی شاهزادگان سعودی مانند بندر بن سلطان دست به اقدامات محرمانه بر ضد برخی کشورها از جمله ایران می زدند اما بن سلمان این کارها را علنی انجام می دهد .
عربستان به دو مسئله اطمینان داشت نخست اینکه این کشور تسلیحاتی پیشرفته در اختیار دارد و این امر می تواند برتری نظامی آن را تضمین کند. مسئله مربوط به کشوری است که جز پنج کشور نخست جهان از لحاظ تسلیحاتی است اما عامل دوم اینکه ریاض به حمله نظامی آمریکا به ایران در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ باور داشت .
با وجود همکاری با کارشناسان غربی اما محمد بن سلمان در پیش بینی تحولات اوضاع, شکست خورد و برداشت درستی از واقعیت اطلاعات و داده ها نداشت و جنگ علیه ایران را به بهانه جلوگیری از گسترش آن آغاز کرد اما تحولات اوضاع اساسا ,متفاوت با برداشت های محمد بن سلمان پیش رفت به گونه که ریاض خود را در شرایط بی سابقه ای دید.
ظهور ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای یک واقعیت ژئوپلیتیک در منطقه خلیج عربی ( فارس ) در شرایط فعلی است و اتخاذ هر تصمیم راهبردی در منطقه بدون در نظر گرفتن ایران امری دشوار به نظر می رسد . مسئله دوم آغاز تسلط و کنترل حوثی ها بر روند جنگ یمن است و حتی توانایی آنان در حمله به تأسیسات نفتی عربستان است .
این مسئله ( قدرت منطقه ای ایران ) پس از موفقیت اخیر ایران در سرنگونی یک پهپاد جاسوسی پیشرفته آمریکا و اصرار ایران در مقابله با هر تهدیدی در منطقه خلیج عربی ( فارس )‌از جمله توقیف یک کشتی انگلیسی بیشتر جلوه گر شد.
هر کس که با تاریخ نظامی انگلیس آشنایی دارد به خوبی می داند که توقیف کشتی انگلیس از جانب ایران چه شکستی برای آن است به ویژه اینکه ایران در پاسخ به توقیف یک نفتکش خود در تنگه جبل الطارق ، کشتی انگلیسی را توقیف کرد .
انگلیسی ها معمولا با هر کشوری که به حاکمیت دریایی آنان تعرض کند مدارا نمی کنند اما به نظر می رسد که لندن این بار و شاید برای اولین بار مجبور است که این توهین را بپذیرد .
در همین حال عربستان متوجه شکست برنامه هایش در یمن شده است و ریاض هم اکنون متهم به مشارکت در ترور کودکان و سالمندان و ارتکاب جنایت جنگی در یمن است و برخی کشورها ممنوعیت فروش سلاح به ریاض را آغاز کردند اما مسئله اصلی ناتوانی ریاض در بازگرداندن آنچه که دولت قانونی می خواند به یمن است و حتی ریاض, ابتکار نظامی در برابر حوثی ها را از دست داده است .
حوثی ها ( جنبش انصار الله ) پس از شلیک یک موشک بالستیک به مرکز صنایع نفتی سعودی در شهر الدمام ( به مسافت ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ کیلومتر) یک جهش کیفی در جنگ داشته اند. سامانه های دفاع هوایی عربستان به ویژه سامانه پاتریوت در جلوگیری از حملات موشکی حوثی ها شکست خورده است و آنان حملات خود را به فرودگاه های مختلف عربستان در جنوب این کشور از جمله فرودگاههای ابها ، جیزان و پایگاه ملک خالد آغاز کردند.
با توجه به سهولت هدف قرار دادن اهداف مورد نظر در این پایگاه ها به نظر می رسد حملات موشکی حوثی ها ( انصار الله ) شبیه تمرینات نظامی است .
حوثی ها همچنین دست به حملات زمینی علیه نظامیان سعودی در خاک این کشور می زنند.هدف عربستان در حال حاضر پیروزی بر حوثی ها نیست و این کار بسیار دشواری است بلکه هدف کاستن حملات مرگبار آنان است .با توجه به جدی بودن بحران نظامی عربستان، آمریکا تعدادی از کارشناسان در حوزه های راداری و نصب موشک های پاتریوت خود را با هدف جلوگیری از حملات موشکی حوثی ها به عربستان فرستاده است .
آمریکا به خوبی می داند که هر گونه پیروزی حوثی ها در این جنگ به معنای آغاز پایان حکومت آل سعود خواهد بود چون نیروهای مسلح و افکار عمومی در عربستان با رژیمی که عربستان را از کشوری محترم به کشوری شبه سرکش تبدیل کرده است ، مدارا نخواهند کرد .
رسانه های سعودی دیگر سیاست دشنام و حمله به ایران را اجرا نمی کنند بلکه با هدف آماده سازی برای مرحله گفتگو با مقامات تهران تقریبا سیاست محتاطانه ای را در پیش گرفته اند .
در برابر وضعیت پیشروی حوثی ها، دستیابی ایران به یک قدرت منطقه ای در منطقه خلیج (فارس) و رویارویی آن با برنامه ها و نقشه های آمریکا و انگلیس و با علم به اینکه نه آمریکا و نه اسرائیل به دنبال جنگ با ایران نیستند ،‌ عربستان سعودی نیز سیاست در سکوت, عقب نشینی و چشم پوشی خود را آغاز کرده است .
در این راستا عربستانی که موضع افراطی در برابر سوریه داشت و عادل الجبیر امور خارجه آن بر ضرورت برکناری بشار اسد از مقام ریاست جمهور سوریه چه از طریق جنگ و یا صلح تأکید می کرد اما با گذشت زمان سیاست ریاض در قبال دمشق تغییر کرد چون به نظر می رسد گزینه دیگری در این باره ندارد.
این عقب نشینی عربستان در برابر سوریه به شکل بی صدا در مورد ایران نیز آغاز شده است و عربستان شدت حملاتش علیه حوثی ها را کاهش داده است و رسانه های سعودی نیر سیاست دشنام و حمله به ایران را اجرا نمی کنند بلکه برای فراهم کردن مقدمات آغاز گفتگو با مقامات ایران سیاست محتاطانه ای در پیش گرفتند.
پس از اینکه مشخص شد که آمریکا تمایلی برای جنگ علیه ایرانی ها ندارد امارات عربی متحده درس عبرت گرفت و شروع به خارج کردن نیروهایش از یمن کرد و این مسئله اکنون راه را برای ریاض هموار می کند.

(Visited 249 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید