یکم تحت حاکمیت عربستان، آرزویی که بر باد رفت

سرمقاله
­رأی الیوم (انگلستان)

با اشاره به سردی روابط امارات و عربستان در پی حمایت ابوظبی از نیروهای شورای انتقالی در عدن و عقب نشینی نیروهای این کشور از یمن و نیز پیشنهاد عربستان برای مذاکره شورای انتقالی با دولت مستعفی یمن نوشت: مذاکرات جده تنها در صورتی نتیجه بخش خواهد بود که امارات به طور کامل شورای انتقالی را کنار بگذارد و از حمایت ها و ارسال سلاح برای نیروهای این شورا دست بردارد.
احمد المیسری وزیر کشور [مستعفی] یمن با شجاعت و جسارت, به شکست نیروهای دولت قانونی یمن و پیشروی نیروهای شورای ملی دولت انتقالی تحت حمایت ۴۰۰ زرهی امارات، اذعان کرد, نیروهایی که همه مراکز نظامی و قصر ریاست جمهوری معاشیق را تحت کنترل خود در آوردند. المیسری تاکید کرد: این حمله “پایانی بر حق حاکمیت دولت قانونی در عدن بود”.
اما مهمتر از این توئیتی بود که المیسری در آن, همپیمان سعودی خود را به سکوتی ۴ روزه در برابر این حمله متهم کرد. وی در حساب کاربری رسمی خود نوشت: “همپیمان ما سر ما را بیخ تا بیخ برید بی آنکه با وجود سکوت مشکوک ریاست جمهوری یمن در حمایت از ما, وارد عمل شود”.
خشم و نا امیدی المیسری تا آنجا رسید که با عرض تبریک به امارات به مناسبت این پیروزی، تاکید کرد: نیروهای وی با تسلیحات ابتدایی جنگیدند. وی تهدید کرد این آخرین جنگ نخواهد بود”.
المیسری با توئیت هایی سراسر نا امیدی و حزن، تصویری صادقانه از وضعیت کنونی عدن ترسیم کرد، شهری که قرار بود پایتخت موقت دولت “قانونی” عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مقیم ریاض باشد اما به نظر می رسد هادی هر دو پایتخت موقت و دائمی را از دست داده است و همین نشان ضعف وی در مقابله با رقبایش به ویژه شورای جدایی طلب عدن و نیز جنبش “انصار الله” حوثی در صنعاست.
در چنین شرایطی عربستان نشستی با حضور طرف های درگیر در عدن را خواستار شد و شهر ساحلی جده را برای مذاکره و دستیابی به راه حل اخلافات بین آنها انتخاب کرد. شیخ محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی نیز وارد مکه شد تا با سلمان بن عبد العزیز پادشاه و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، برای نخستین بار پس از اعلام عقب نشینی تعداد بسیاری از نیروهای امارات از یمن، دیدار کند.
سفر بن زاید به عربستان ناگهانی بود و غیبت دوستش محمد بن سلمان در مراسم استقبال از وی در فرودگاه جده نیز نشان می داد بین عربستان و امارات و دو “محمد” شکر آب شده است. علت این امر می تواند عقب نشینی امارات یا سیطره نیروهای کمربند امنیتی شورای موقت انتقالی بر قصر ریاست جمهوری معاشیق باشد.
به سختی می توان از جزئیات دیدار غیر علنی مهمان اماراتی و میزبان سعودی یعنی پادشاه و ولیعهد عربستان کسب اطلاع کرد زیرا همان اطلاعات اندکی که خبرگزاری های رسمی دو کشور (واس عربستان و وام امارات) منتشر کردند نیز سرتاسر تعارف بود اما جالب تر چیزی بود که خبرگزاری امارات منتشر و اعلام کرد: بن زاید از طرف های یمنی درگیر در عدن خواسته است دعوت عربستان را برای مذاکره غنیمت شمرده و مثبت تلقی کنند زیرا گفتگو تنها راه دستیابی به راه حل اختلافات بین یمنی هاست. اما آیا این درخواست نشان می دهد بن زاید می تواند به همپیمانان خود در شورای انتقالی موقت اعمال فشار کند تا در مذاکرات آینده امتیازاتی بدهند و از دستاوردهای خود صرف نظر کنند؟
البته درست است که طبق اخبار منتشر شده در خبرگزاری امارات، بن زاید تاکید کرده است “روابط دو کشور برادر یعنی امارات و عربستان محکم بوده و خواهد بود زیرا این روابط مبتنی بر برادری، همبستگی و سرنوشتی مشترک است” اما این مطلب را فقط خبرگزاری امارات منتشر کرد و خبرگزاری عربستان به آن اشاره ای نداشت. با این همه نمی توان این واقعیت را انکار یا پنهان کرد که “ائتلاف عربی” دو کشور زیر چتر جنگ یمن “متزلزل” شده است هر چند پس از درگیری ها در عدن و عقب نشینی بسیاری از نیروهای امارات از یمن، این ائئلاف هنوز به طور کامل فرو نپاشیده است. این در حالی است که بازگرداندن یمن به شرایطی که تقریبا چهارسال پیش داشت، تقریبا غیر ممکن است.
عیدروس الزبیدی رئیس شورای انتقالی جنوب یمن، از دعوت عربستان به مذاکره در جده استقبال کرد اما از موافقت خود با شروط عربستان، یعنی عقب نشینی نیروهای تحت امر وی از همه مناطقی که در حمله اخیر تحت کنترل او در آمد از جمله قصر معاشیق، چیزی نگفت. شاید هم وی می خواسته است از این برگه برای اعمال فشار در مذاکرات بعدی استفاده کند، البته اگر مذاکره بعدی در کار باشد.
برگردیم به عبارتهای مهم المیسری وزیر کشور دولت منصور هادی، یعنی آنچه در توئیت خود نوشته بود: “حمله نیروهای شورای انتقالی تحت حمایت امارات، به حق حاکمیت دولت قانونی در مناطق باقی مانده هم پایان داد”.

به نظر ما این عبارت به طور خلاصه نه تنها به پایان عمر فرضی این حکومت اشاره کرد بلکه درمورد وجود موانع پیش از مذاکرات جده نیز حکم داد زیرا احتمالا زبیدی و مشاور وی هانی بن بریک, از دستاوردهای شورای انتقالی چشم پوشی نکنند چرا که این دستاوردها, شورا را به تحقق آرزوی جدایی جنوب یا حداقل عدن نزدیکتر کرده است و به همین سبب امید چندانی به نتیجه بخش بودن مذاکرات جده وجود ندارد مگر اینکه امارات به طور کامل از شورای انتقالی دست بشوید و به حمایت ها و ارسال سلاح برای نیروهای شورا پایان دهد هرچند شک داریم چنین اتفاقی بیافتد.
پس از این توئیت های شجاعانه که اعتبار دولت های یمن و عربستان را زیر سئوال برد، فکر نمی کنیم المیسری مدت زیادی در منصب وزیر کشور باقی بماند. به خاطر داشته باشیم وی عضو دولت سوییس یا یک کشور مستقل اروپایی نیست که حق حاکمیت کامل داشته باشد. باید منتظر باشیم چون هر اتفاقی ممکن است بیافتد.

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید