تاریخ: ۱۷:۱۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
گزارش های نامتقارن

تاگس سایتونگ (آلمان)


لحظه ای تصور کنید: یک پهپاد ایرانی در نزدیکی سواحل فلوریدا سرنگون شود. در آن صورت هیچ کس در مورد مکان دقیقی که این پهپاد در آن هدف قرار گرفته صحبت نخواهد کرد. بلکه همگان از خود خواهند پرسید علت حضور این پهپاد در آنجا چه می باشد.
اما هنگامی که ایران پهپاد آمریکایی را در ٢٠ ژوئن در نزدیکی مرزهای خود سرنگون کرد، هیچ کس مشروعیت حضور آمریکا در خلیج فارس را زیر سوال نبرد. این گزارشگری نامتقارن و موضع گیری دوگانه در رسانه های غربی که بر اساس نوع دولت حاکم بر کشور ناقض حقوق بین الملل (دمکراتیک و خوب در مقابل استبدادی و بد) انجام می شود، تا به امروز از سوی هیچ کس مورد توجه جدی قرار نگرفته است.
گرگوری شوپاک، استاد مطالعات رسانه ای در دانشگاه گولف در تورنتو هشدار می دهد اگر در مناقشه کنونی، “همواره از ایران به عنوان تهدید هسته ای یا دشمن احتمالی یاد شود، این تصور به وجود خواهد آمد که باید به این کشور حمله نمود.” در حالی که حقیقت کاملا بر خلاف آن است: “آمریکا تهران را همواره تهدید می کند، نه برعکس.”
حقیقت این است که آمریکا با تحریم ها و اقدامات نظامی خود تهران را تهدید کرده و حقوق این کشور را نقض می کند، در حالی که ایران هیچ اقدام مشابه و متقابلی انجام نداده است.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 117 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید