تاریخ: ۱۲:۰۷ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۲
انتقادات از سخنان پومپئو

رگنیوم (روسیه)


مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، مقاله جدید خود پیرامون ایران را در نشریه USA Today منتشر کرده است. پومپئو تصریح می کند که هدف از اعمال فشار حداکثر بر حکومت ایران، کاهش درآمدهای این کشور و عدم توانایی این کشور برای انجام اقدامات خود در منطقه خاور میانه و ناگزیر ساختن رهبر دینی ایران، به نشستن در پشت میز مذاکرات برای عقد توافقنامه هسته ای جامع است. می بایست خاطر نشان کرد که تصمیم امریکا برای اعمای تحریم ها علیه آیت الله خامنه ای و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، باعث شده تا دروغ های امریکا در برابر دیدگان کل جهان افشا شود. دولت امریکا به صورت آشکاری، نشان می دهد که به دنبال عقد توافق با ایران نیست.
در چنین شرایطی، فقط یک هدف مدنظر قرار دارد: حذف درآمدهای ایران. در مجموع، دولت ایران از حجم اندکی منابع درآمدزا برخوردار است، اما با این وجود از آرمان های خود دست نکشیده است. به سخن دیگر، ایران به فعالیت های خود ادامه می دهد. می بایست خاطر نشان کرد که تا قبل از امضای توافق هسته ای نیز ایران به حمایت های خود از این گروهک ها پایان نداده بود. بنابراین، می توان نتیجه گرفت که اعمال تحریم های کنونی نیز کاهش این حمایت های ایران را به همراه نخواهد داشت. برعکس، شرایط حاضر نشان می دهد که نفوذ منطقه ای ایران غیر قابل تغییر است.
می بایست خاطر نشان کرد که برخی از دیپلمات های غربی و تحلیلگران منطقه ای اعلام کرده اند که در خصوص سخنان امریکا پیرامون کاهش حمایت های مالی ایران از گروهک های ضد منافع آمریکا در منطقه تردید دارند. به اعتقاد آنان، دولت ترامپ به هیچ یک از اهداف اعلام شده اش در قبال ایران و از جمله، سرنگونی حکومت ایران دست نخواهد یافت. این دیپلمات ها معتقدند که فشارهای امریکا طی ١٤ ماه اخیر فقط خطر آغاز جنگ و افزایش نرخ نفت را به همراه داشته است. یکی دیگر از دروغ های دولت ترامپ این بود که ظاهرا، علاقه دارد تا به مردم ایران کمک کند. اگر واقعا، واشنگتن می خواست به ملت ایران کمک کند، در آنصورت نباید جنگ اقتصادی سنگین را علیه آنان آغاز می کرد و آنان را تا این حد، تحت فشار قرار می داد. در چنین شرایطی، می توان گفت که نباید به هیچ یک از سخنان پومپئو اطمینان کرد.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 82 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید