حزب الله غرور را در برابر حقارت اعراب زنده نگه داشته است

عبدالباری عطوان
­رای الیوم(انگلستان)

 حال و هوای این روزهای لبنان با توجه به پیش بینی ها مبنی بر حمله احتمالی رژیم تل آویو به بیروت ، بسیار با طعم مقاومت عجین شده است و نقطه مشترک دیدگاههای عمومی مبتنی بر این است که لبنان از جنگ نمی هراسد اما آغازکننده آن هم نخواهد بود .
اظهارات محمد رعد رئیس فراکسیون وفاداری به مقاومت وابسته به حزب الله لبنان در مراسم فراغت از تحصیل دانشجویان جنوب لبنان غافلگیر کننده نبود. او گفت که اسرائیل برای آغاز جنگ علیه لبنان آماده می شود و مقاومت برای رویارویی با آن و دفاع از کشور آماده خواهد بود. هرکس این روزها به لبنان برود فضای جنگ را که حاکم بر این کشور است حس می کند. بیشتر محافل سیاسی با توجه به اوضاع بسیار بحرانی لبنان در زمینه داخلی و خارجی و نگرانی خیلی ها از طرح های فتنه انگیز آمریکایی، اسرائیلی و عربی برای برهم زدن امنیت و ثبات این کشور و غرق کردن آن در جنگ داخلی که همه از خطرات ناشی از آن آگاهند، آینده بدتری را هم پیش بینی می کنند.
فرماندهی حزب الله از صحبت کردن درباره جنگ به منظور عدم تنش زایی در فضای داخل کشور و برای این که به تلاش برای خراب کردن فصل گردشگری تابستانه و در پی آن اقتصاد لبنان متهم نشود؛ خودداری می کرد اما پس از آن که امیدها برای ورود گردشگردان کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و به ویژه سعودی ها از بین رفت و احتمال جنگ بین ایران و آمریکا در خلیج (فارس) بعد از جنگ نفتکش ها افزایش یافت؛ شرایط تغییر کرد و به نظر می رسد از اظهارات مسئولان رسمی حزب الله ”رفع تحریم“ شده است و آنها درباره آماده شدن اسرائیل برای حمله به لبنان و چگونگی پاسخگویی به آن صحبت می کنند.
در سفر هفته گذشته خود به لبنان با چند تن از مسئولان که شاخص ترین آنها نبیه بری رئیس پارلمان لبنان بود دیدار کردم. او در سیاست لبنان از نظر خیلی ها برقرار کننده توازن است و نقطه مشترکی که در نظرات همگان دریافتم این بود که لبنان از جنگ نمی ترسد اما آغازکننده آن هم نخواهد بود اما اگر این جنگ به لبنان تحمیل شود محور مقاومت و به ویژه حزب الله با پشتیبانی ارتش لبنان خواهد توانست در پاسخ، با توان موشکی نابودگر خود اهداف راهبردی اسرائیل را مورد اصابت قرار دهد.
تحول جدیدی که می توان آن را از لابلای سخنان جانبی دریافت وجود تفاهم بین جنبش های مقاومت در منطقه یعنی در حزب الله، نوار غزه شامل حماس و جهاد، حشد شعبی عراق و انصارالله یمن برای ورود بدون تردید به این جنگ و استفاده از انواع تجهیزات نظامی از جمله موشک، علیه تمام اهداف حیاتی اسرائیل و آمریکا به ویژه پایگاه های آمریکا است.
اعتماد به نفسی که انسان در بیشتر محافل سیاسی و ملی لبنان احساس می کند در مسائل متعددی متجلی شده است که یکی از آنها سفر هفته گذشته سید حسن نصرالله به شهر بعلبک در اوج برنامه های جشنواره هنری برای عیادت از محمد یزبک رئیس هیئت شرعی حزب الله در خانه محقرش بود تا از سلامت او اطمینان یابد و حسن خلیفه خبرنگار شبکه المنار نیز در اقدامی تعمدی برای تاکید بر حصول این دیدار، عکسی از آن در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد.
پیام روشن است. این که سید حسن نصرالله آزادانه در لبنان تردد می کند و هرازگاهی برای دیدار با اسد و مسئولان سوری و ایرانی به سوریه می رود و با فرماندهان گروههای مقاومت فلسطین در لبنان یا سوریه دیدار می کند.
هنگام حضور در بعلبک به دعوت شهردار برای سخنرانی درباره تحولات اوضاع در منطقه که هم زمان با سفر نصرالله به آن بود شخصا هیچ اقدامات فوری و اضطراری در آن ندیدم و تنها چیزی که بعد از مطلع شدن از حضور نصرالله نظرم را جلب کرد این بود که فواد بلوق شهردار بعلبک در مراسم شام که قرار بود بعد از سخنرانی برگزار شود حضور نیافت چون سرگرم مسائل مربوط به سفر نصرالله بود.
آنچه اکنون در لبنان و محافل مقاومت ورد زبان هاست وعده نصرالله به اقامه نماز در مسجدالاقصی در آینده نزدیک و ایمان راسخ به تحقق این پیش بینی است و این که به جای لبنان، اسرائیل به عصر حجر یا شرایطی که قبلا داشت (عدم موجودیت) بازخواهد گشت زیرا گنبد آهنینش در مقابله با موشک های مقاومت که از نوار غزه شلیک شدند ناتوان ماند چه برسد به مقابله با صدها هزار موشکی که از لبنان، عراق، سوریه، فلسطین، یمن و ایران شلیک خواهند شد، آن هم با توجه به این که بعد از الحاق به ائتلاف دریایی جدید آمریکا در خلیج (فارس) تبدیل به هدفی مشروع شده است.
رعد بهترین تعبیر را درباره ذائقه عمومی در بیشتر مناطق لبنان به کار برد و گفت: ”دشمن ما باید منتظر باشد که فلج شدن رژیم خود و اقدام ما در محک زدن سرنوشتش را شاهد باشد.ما با دشمنی که وجود، نقش و موقعیت ما را تهدید می کند شوخی نداریم“. ما به دشمن خود درسی خواهیم داد که وجود و استمرارش را تهدید کند“.

در پایان باید گفت اگر می خواهید هوای مقاومت را استنشاق و کرامت و عزت نفس را احساس کنید باید این روزها به لبنان سفر کنید، همان کاری که خودم شخصا انجام می دهم، هرگاه که به سبب خفت کشورهای عربی و عادی سازی مفت و مسلم و خفت بار آنها دچار افسردگی می شوم.

(Visited 116 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید