آغاز از هم پاشیدن جبهه ائتلاف سعودی از جنوب یمن

محمد النوبانی
رای الیوم (انگلستان)

متجاوزان سعودی – اماراتی از همان آغاز تجاوز وحشیانه خود به یمن در محاسبات خود دچار اشتباه شدند و فکر می کردند که با برتری نظامی خود می توانند به اهداف خود در اشغال این کشور برسند اما ملت یمن با داشتن عزم، اراده و ایمانی قوی مقاومت اسطوره ای را در برابر متجاوزان رقم زدند و زمنیه ازهم پاشیدگی این ائتلاف را فراهم کردند.
تجاوز سعودی – اماراتی برای پنجمین سال متوالی علیه ملت یمن با استناد به ادعای دروغین حمایت از دولت قانونی (مستعفی) در یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی ( رئیس جمهور فراری) ادامه دارد . این در حالی است که ادعای متجاوزان فقط برای پنهان کردن اهداف واقعی تجاوز یعنی به غارت بردن منابع و ثروت های مردم، تسلط بر بنادر و سواحل یمن در دریای سرخ و تضمین منافع آمریکا و اسرائیل در منطقه راهبردی تنگه باب المندب مطرح می شد.
اما مقاومت و پایداری اسطوره ای ملت یمن تحت هدایت مبارزان ارتش و کمیته های مردمی و جنبش انصار الله و انتقال آنان از مرحله دفاع به حمله با پشتیبانی تمام محور مقاومت در منطقه و در صدر آن جمهوری اسلامی ایران باعث ناکامی و شکست اثرات این تجاوز وحشیانه شد و قدرتهای متجاوز را وارد بحرانی واقعی کرد که آن را در آستانه فروپاشی و تحمل شکست نهایی قرار داده است.
روزهای نخست جنگ یمن را به یاد می آورم زمان که سخنگویان ائتلاف متجاوز و در راس آن سرهنگ احمد عسیری، یکی از عاملان اصلی ترور جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی، مانند سخنگویان نظامیان آمریکایی در جنگ دوم خلیج ( فارس) در سال ۱۹۹۱ و جنگ اشغال عراق در سال ۲۰۰۳، با افتخار اعلام می کردند که جنگ یمن چند هفته بیشتر تداوم نخواهد داشت و این جنگ با پیروزی قاطع سعودی و متحدان آن به پایان خواهد رسید، اما کسی بود که به آنان می گفت که شما ( متجاوزان ) در توهم و رویا هستند و هر چه قدر تجاوز به یمن طولانی و یا کوتاه باشد در نهایت ملت یمن پیروز خواهند شد.
این رهبر فوق العاده سید حسن نصر دبیر کل حزب الله لبنان بود که از همان روز اول تجاوز با اطمینان به حکام سعودی گفت:‌ شما در این جنگ شکست خواهید خورد و ملت یمن پیروز خواهد شد. سید حسن نصر الله خطاب به متجاوزان گفت : تکبر و غرور و بی توجهی شما به عقل و منطق یمنی ها, این شکست را تسریع خواهد کرد.
زمانی که سید حسن نصر الله این سخنان را در درباره آینده جنگ یمن بیان کرد، موازنه قوای نظامی سبب شده بود که برخی ها در سراسر دنیا و کشورهای عربی ادعاهای عربستان را تایید کنند و انتظار داشتند صنعا و بقیه خاک یمن با توجه به استفاده بیش از حد متجاوزان از قدرت نظامی، هرلحظه به دست آنان سقوط کند.
اما چیزی را که تمام آنان نمی دانستند و سید حسن نصر الله می دانست این بود که محاسبات پیروزی و یا شکست در سایه میزان برتری نظامی دو طرف درگیر و در اختیار داشتن نیروهای هوایی پیشرفته و انواع سلاح و تجهیزات نظامی نیست بلکه در سایه داشتن سلاح حق، اراده،‏ باور و اعتقاد، روحیات و انگیزه برای جنگیدن است. هیچ یک ازاین موارد برای ائتلاف متجاوز سعودی فراهم نبود اما در میان ملت یمن و نیروهای مبارز آن این روحیه وجود داشت .
داشتن این ویژگی ها یکی از مهمترین علل پیروزی الهی حزب الله در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ و تجاوز اسرائیل به لبنان بود و همین مسئله امروز نیز عامل دستیابی به پیروزی به دست مقاومت در یمن است و البته نباید نقش زرادخانه موشکی و پهپادها و دیگر عناصر قدرتی که عوامل محقق شدن پیروزی را تکمیل می کند،‌ نادیده گرفت.

(Visited 74 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید