تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۱
آیا عقب نشینی امارات از یمن مقدمه کودتای عدن بود؟

خبرگزاری آناتولی

برخی ناظران بر این باورند عقب نشینی امارات از یمن مقدمه ای برای کودتای عدن بود و تصمیم به کودتا در ابوظبی گرفته شد.
اواخر ژوئیه امارات به عنوان دومین قدرت ائتلاف (متجاوز) عربی علیه یمن به فرماندهی عربستان، عقب نشینی نیروهای خود را از این کشور اعلام کرد و راهبرد خود را به “اول صلح” در کشوری جنگ زده تغییر داد. یکی از مقامات بلندپایه ابوظبی به خبرنگاران گفت: “هیچ نگرانی از خلأ موجود در یمن نداریم زیرا ۹۰ هزار سرباز یمنی را آموزش داده ایم.. این یکی از موفقیت های بزرگ ما در یمن است”.
این نیروها کاملا سرسپرده یمن بودند و با گذشت یک ماه نیروهای (موسوم به) کمربند امنیتی، پس از جنگ سخت ۴ روزه با نیروهای طرفدار منصور هادی رئیس جمهور [مستعفی] یمن، به طور کامل عدن را تحت کنترل خود در آورند.
در ابتدای امر، برخی ناظران یمنی بر این باور بودند فراخوان سرنگونی دولت چیزی جز یک تهدید سیاسی نیست و به واقعیت تبدیل نخواهد شد زیرا این شهر در یکسال اخیر از ثبات کامل برخوردار بوده است و مهمتر از این، امارات نیروهای کمربند امنیتی طرفدار خود را کنترل می کند و گویی رویه ای کاملا متفاوت با رویکرد پیشین خود را در پی گرفته است چرا که ابوظبی با ایرانی ها در برخی مسائل به توافق رسیده و برای خروج از یمن آماده شده بود، در حالی که برخی از سیاستمداران اماراتی خواستار رویکرد سیاسی متفاوتی در این کشور بودند.
منبعی دولتی، که خواست نامش فاش نشود، به خبرگزاری آناتولی گفت: رئیس جمهور و دولت [مستعفی] یمن هرگونه نقشه کودتا را بعید می دانستند. وی افزود: “ما بعید می دانستیم چنین اتفاقی بیفتد و با وجود فراخوان هانی بن بریک برای بسیج عمومی، به ویژه با کشته شدن ابو الیمامه فرمانده نیروهای کمربند امنیتی، بر این باور بودیم این تنها یک نمایش سیاسی است”.
به گفته این منبع، امارات عقب نشینی نیروهای خود را در حالی اعلام کرد که تظاهر می کرد با انتقال قدرت با لحنی پر تنش و چالش برانگیز موافق نیست در حالی که عربستان به دولت و رئیس جمهور [مستعفی] یمن درباره شرایط موجود اطمینان خاطر می داد.
وی افزود: این اتفاقات نشان داد امارات از کودتا علیه دولت یمن حمایت کرد و هرگونه امید به این کشور در آینده تنها خیالی باطل است. به گفته وی”بعید نیست با توجه به توافقات اخیر امارات با ایران، (ابوظبی) در آینده در کنار حوثی ها بایستد”.
مسئولان اماراتی تمایل دارند به طور دیپلماتیک با وقایع عدن برخورد کنند، اظهارات مقامات ابوظبی نیز در راستای این وقایع نبوده و امارات تنها به ابراز نگرانی درباره تداوم درگیری های مسلحانه در عدن اکتفا کرد.
منبع بلندپایه دیگری در وزارت کشور امارات، که خواست نامش افشا نشود، به خبرنگار آناتولی گفت: اظهار نظر مقامات اماراتی در این زمینه، به مثابه تلاش آنان برای خودنمایی بود، گویی آنها از روند اتفاقات عدن بی خبر بوده اند و هانی بن بریک خود شخصا برای جنگ تصمیم گرفته است.
این منبع افزود: “معاون رئیس دولت انتقالی، به تنهایی و بدون کمک امارات تصمیمی برای کودتا علیه دولت یمن نداشته و غیر ممکن است دولت انتقالی حتی بیانیه ای معمولی را بدون بازبینی حکام ابوظبی صادر کند، چه رسد به اینکه برای جنگ و کودتا علیه دولت تصمیم بگیرد، از همین رو، این امارات بود که تصمیم به کودتا گرفت”.
وی گفت: “پادگان های امارات از این کودتا حمایت و پشتیبانی کردند، در کریتر پیشرفت کردیم و بر بسیاری از مناطق چیره شدیم اما امارات با موشک های حرارتی و سلاح های سنگین و مسلسل، از نیروهای کمربند امنیتی حمایت کرد.”
منبعی در ریاست جمهوری یمن نیز گفت: منصور هادی و مشاوران وی پس از آنکه امارات آشکارا در انقلاب عدن دخالت کرد، در ریاض تنها تحولات را بررسی کردند.
مصطفی راجح روزنامه نگار یمنی نیز در این زمینه گفت: عقب نشینی امارات از یمن مقدمه ای برای کودتای عدن بود زیرا این تصمیم در ابوظبی گرفته شد. وی افزود: در آینده ائتلاف تلاش خواهد کرد به طور صوری دولت قانونی یمن را حفظ کند تا جنگ از سمت شرق تا حضرموت، شبوه و المهره و در شمال برای اشغال این مناطق ادامه یابد تا دولتی جدایی طلب در جنوب تشکیل شود. راجح گفت: “سریال تقسیم یمن تحت نظارت لندن و واشنگتن همچنان ادامه دارد”.

(Visited 70 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید