پیامدهای تبدیل دلار آمریکا به اسلحه

زهرا نیازی

نیشن (پاکستان)


دلار امریکا در حال حاضر ذخیره برتر جهان و ارز اصلی در معاملات  تجاری است و به همین علت می باید هر گونه دادوستدی که در سطح بین المللی به دلار صورت می گیرد باید  مورد تائید سامانه مالی امریکا قرار گیرد. ولی سیاست های اخیر امریکا به ویژه اعمال تحریم های اولیه علیه ایران، روسیه، چین و ترکیه و تهدید به اعمال تحریم های ثانویه باعث شده است کشورهای دیگر یا به دنبال یافتن جایگزینی برای دلار باشند یا در معاملات از پول ملی خود استفاده کنند. این کشورها همچنین به استفاده هرچه بیشتر از ارزهای مجازی متمایل شده اند و در نتیجه، واکنش جهانی در برابر اقدام ترامپ  به استفاده از دلار به عنوان سلاح شکل گرفته است.این سیاست واشنگتن بیانگر آن است که دولت به دنبال تقویت  امپریالسیم امریکایی است.
ایران در واکنش به تحریم ها علیه خود، بهای نفت صادراتی خود به کشورهای بزرگ وارد کننده مانند هند را به پول ملی دیگر کشورها دریافت می کند یا بده بستان تهاتری انجام می دهد. همچنین تحریم امریکا علیه سامانه دفاعی روسیه باعث استفاده از ارزهای ملی در معاملات با دیگر کشورها شده و خود روسیه نیز به توافق برای استفاده از ارز های ملی با چین  و ایران اقدام کرده است . اروپا نیز در اوایل سال ۲۰۱۹ سامانه اینستکس را برای انجام معامله با ایران معرفی کرد.
از سوی دیگر، چین در تلاش راهبردی خود قصد دارد پول رسمی این کشور رنمینبی( یا همان یوان) را جایگزین دلار امریکا سازد. همچنین پکن طرح هایی را – مانند تاسیس بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیا و طرح یک کمربند یک جاده – برای تشویق به استفاده هرچه بیشتر از رنمینبی ارائه کرده است . این دو ابتکار زمینه استفاده هرچه بیشتر از ارز رنمینبی را باعث شده اند.
در مجموع باید گفت  که سیاست های سلطه جویانه امریکا که هدف آن قرار دادن کشورهای دیگر تحت اراده امریکاست،  واکنش هایی را به دنبال داشته است که می تواند به افول نفوذ جهانی امریکا بیانجامد. اکنون باید این درک نادرست را برطرف ساخت که امریکا از ظرفیت بی حد و حصر برای نفوذ بر سیاست دیگر کشورها برخوردار است.


مترجم: مفید علیزاده
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 57 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید