تاریخ: ۱۳:۰۵ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
کارشناس آلمانی: سیاست امریکا در قبال ایران ناپیوسته و غیر قانونی است

وستی کافکازا (روسیه)


کورنلیوس آدبار، کارشناس آلمانی برجسته در امور ایران، که چندین سال در ایران سکونت داشته و به خوبی، با فضای سیاست داخلی این کشور آشنا است، اوضاع حاکم را تفسیر کرده است. آدبار در رابطه با تاثیر تحریم های امریکا بر ایران گفت: «حتی به رغم آن که هدف از تحریم ها هنوز مشخص نیست، اما، این تحریم ها پیامدهای مستقیمی را به همراه دارند. طی یک سال اخیر، تجارت نفتی ایران به شدت ضربه دیده است. در حال حاضر، ایران فقط یک میلیون بشکه نفت در روز صادر می کند. در سال گذشته، درآمد ناخالص ملی ایران ٤ درصد کاهش داشته و انتظار می رود که در سال جاری، ٦ درصد کاهش داشته باشد. همزمان با آن، نرخ بیکاری ٣٠ درصد و نرخ تورم در این کشور بیش از ٥٠ درصد است». به گفته این کارشناس، دولت ایران مردم این کشور را برای مبارزه اقتصادی آماده می کند.
آدبار در تفسیری از موضع اروپا در قبال ایران گفت که سیستم اینستکس از اوایل سال ٢٠١٩ میلادی اجرایی شده است. در حال حاضر، سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و بریتانیای کبیر) باید تلاش کنند تا فضای تجاری ایران را پربار کنند. برای ایران، تجارت نفتی مهم است. احتمال دارد، روسیه و چین نیز وارد این مکانیسم شوند. این کارشناس آلمانی معتقد است که به رغم نقش مهم تحریم ها در عقد توافق هسته ای با ایران، در مجموع، تاثیر تحریم ها هنوز مشخص نیست. برخی حتی، می گویند که اعمال تحریم ها جنبه نمادین دارد و تاثیر چندانی را به همراه نداشته است.
به اعتقاد آدبار، تحریم های جدید اروپایی ها علیه ایران نیز اهمیت نمادینی خواهد داشت، حتی اگر این تحریم ها علیه برنامه موشکی ایران و یا در راستای ممانعت از دریانوردی این کشور اعمال شود. در زمینه ای از تلاش های اتحادیه اروپا برای نجات توافق هسته ای، کشورهای اروپایی بر دیپلماسی تکیه بیشتری دارند. این کارشناس باور دارد که سیاست امریکا در قبال ایران ناپیوسته و غیر قانونی است. برای نمونه، واشنگتن ایران را به نقض توافق هسته ای متهم می کند و این در حالی است که خودش به طور کامل، این توافق را نقض کرده و از آن خارج شده است.
این کارشناس معتقد است که دولت ایران می داند که امریکا به رغم گزافه گویی های تندش، به دنبال آغاز جنگ نیست. ایران می داند که امریکا می خواهد نیروهایش را از منطقه خاور میانه به تدریج، خارج کند. از این رو، برای رژیم ایران فشارهای امریکا چندان مهم نیست و می داند که هدف بزرگی در پشت آن قرار ندارد و در نهایت، نیز این مساله حل و فصل خواهد شد.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 70 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید