تاریخ: ۱۲:۱۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۲۰
جنگ پنهانی اسرائیل علیه تهران

کریستیان بومه
تاگس اشپیگل (آلمان)

اگر چند روز پیش روزنامه عربی «الشرق الاوسط» با استناد به دیپلمات های غربی، از دست داشتن اسرائیل در دو حمله اخیر به اهداف نظامی ایران در عراق خبر نداده بود، امکان داشت این خبر چندان مورد توجه قرار نگیرد. مانند همیشه، دولت یهودی هیچ موضع علنی اتخاذ نکرده و درباره گزارش های منتشر شده از اقدامات نظامی احتمالی آن اظهار نظر نمی کند.
چه چیزی باعث شده اسرائیل بعد از ٣٨ سال دوباره در عراق دست به عملیات بزند؟ به نظر می رسد علاوه بر نگرانی های امنیتی، ملاحظات سیاسی نیز نقش مهمی ایفا می کنند.
برای حاکمان تهران، عراق روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند: از یک سو، به این علت که روسیه در سوریه بسیار مراقب است تا تهران قدرت بیش از حد زیادی کسب نکند؛ از سوی دیگر، نیروهای مسلح اسرائیل بارها به مواضع ایران در این کشور حمله کرده اند. در نتیجه ، حکومت ایران به دنبال راه های دیگری برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه و پشتیبانی از متحدان خود است و این مسیرها مستقیم به عراق منتهی می شود. بنابراین اسرائیل سعی دارد ایران را به هر شکل ممکن از این کشور بیرون نماید.
حملات اخیر اسرائیل به عراق، علل سیاسی نیز دارد. زوی بارل، تحلیلگر روزنامه هاآرتص رویکرد جدید آمریکا و عربستان سعودی برای برخورد با ایران را عامل دیگری برای این رویه دولت اسرائیل می داند: حتی اگرچه ایران در تنگه هرمز دست به اقدامات تحریک آمیز مکرر زده، آمریکا و کشورهای سلطنتی حاشیه خلیج [فارس] همچنان به یک راه حل دیپلماتیک برای حل اختلاف با تهران علاقه مند هستند.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 153 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید