ایران برای دفاع در خلیج فارس آمادگی دارد

گازتارو (روسیه)


ایران مشارکت اسرائیل در ائتلاف امریکا را «تهدید نفرت انگیز» خواند
ایران عضویت اسرائیل در ائتلاف نظامی امریکا در شعاع خلیج فارس را تهدید مستقیم برای امنیت ملی خود خواند. در این زمینه، عباس موسوی، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه ایران، گفت که جمهوری اسلامی ایران با حضور اسرائیل در شعاع خلیج فارس با هدف حفظ امنیت خود مقابله خواهد کرد. در این رابطه، تهران برای مقابله با این تهدید خود را به حق می داند و واشنگتن و تل آویو را به این تهدید کرده که تمامی مسئولیت بروز پیامدهای جدی بر دوش این دو کشور خواهد بود.
پیشتر، یسرائیل کاتس، وزیر امور خارجه اسرائیل، اعلام کرده بود که کشورش به ائتلاف به سرکردگی امریکا «برای دفاع از راه های تجاری در خلیج فارس» خواهد پیوست. در پی آن، سرتیب حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، هشدار داد که آغاز هر گونه جنگی در منطقه، تهدید جدی برای اسرائیل بشمار خواهد رفت. به گفته او، امریکا تمایلی به آغاز جنگ نظامی علیه ایران ندارد، زیرا می داند که «آغاز جنگ تهدید بزرگی برای موجویت رژیم صهیونیستی خواهد بود». می بایست خاطر نشان کرد که از مدتها پیش، مساله تشکیل ائتلاف نظامی – دریایی کشورهای غربی برای حفظ امنیت دریانوردی تجاری در خلیج فارس و تنگه هرمز مطرح است. نخستین کشور در اروپا که از ضرورت گشت زنی در این منطقه سخن گفت، بریتانیای کبیر بود. مشخص است که این گام بریتانیای کبیر در پاسخ به توقیف تانکرش توسط ایران بوده است.
در این میان، باید گفت که ایران از آغاز جنگ واشنگتن علیه اش واهمه ای ندارد، زیرا آغاز چنین جنگی تاثیر بسیار منفی بر خود امریکا و متحدانش در منطقه خواهد داشت. کارشناسان معتقدند که در جمهوری اسلامی ایران به خوبی، اوضاع جاری را ارزیابی می کنند: امریکایی ها برای رویارویی آشکار با این کشور آمادگی ندارند. در رابطه با مسدود شدن احتمالی تنگه هرمز نیز باید گفت که ایران واقعا، از امکانات کافی برای چنین اقدامی برخوردار است.
در چنین شرایطی، می توان گفت که اقدامات تهران در راستای بلوکه تنگه هرمز، واشنگتن را سریعا، به سوی آغاز اقدامات نظامی گسترده سوق خواهد داد و در وهله نخست، برای گشایش این تنگه که برای تجارت جهانی نفت بسیار مهم است، تلاش خواهد کرد و همزمان، حملات موشکی و هوایی خود را علیه تاسیسات و پایگاه ها در خاک ایران آغاز خواهد کرد. البته، می بایست خاطر نشان کرد که پیش بینی پیامدهای بعدی چنین گام هایی دشوار است. در این جنگ نظامی بزرگ نه فقط امریکا، ایران و اسرائیل، بلکه تمامی کشورهای خاور میانه نیز درگیر خواهند شد.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 82 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید