اعمال فشار همزمان بر اسرائیل از سوی شمال و جنوب

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

گروهک های حماس و حزب الله توافقنامه ای را پیرامون هماهنگی جبهه های ضد اسرائیلی منعقد کرده اند. در ابتدا، این خبر را رسانه های گروهی اسرائیل منتشر کردند و سپس، ارتش ایران نیز این خبر را تائید کرد. اکنون، تهران باور دارد که خاک اسرائیل به طور کامل، در تیر رسش قرار دارد. ارتش اسرائیل (ساخال) از آن بیم دارد که اگر شرکت کنندگان در این اتحاد جدید اقدامات نظامی را در شمال و جنوب کشور به طور همزمان، آغاز کنند، در آنصورت اسرائیل از منابع کافی برای دفع حملات برخوردار نخواهد بود.
براساس توافق حماس و حزب الله، در صورت تشدید رویارویی های نظامی در یکی از جبهه ها علیه اسرائیل، اقدامات نظامی به طور همزمان، در جبهه دیگر نیز آغاز شود. ظاهرا، گروهک فلسطینی که در مرزهای جنوبی اسرائیل فعال است، تلاش نمی کند تا صلح برقرار شود. به گفته سرتیب پاسدار مهدی ربانی، معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح ایران، محور شیعه به مرزهای رژیم صهیونیستی دسترسی پیدا کرده است. به گفته او، توان نظامی ایران روز به روز افزایش می یابد و هیچ کس قادر نخواهد بود، ایران را در جنگ زمینی شکست دهد.
از آنجایی که ایران از حامیان مالی حماس و جهاد اسلامی فلسطین است، تهدیدها در جنوب مرزهای اسرائیل عملا، از ابعاد جدیدی برخوردار شده است. به نوشته نشریه هاآرتص، در حال حاضر، گروهک های فلسطینی می خواهند، دولت یهودی را به استقرار قوا و سیستم های دفاع ضد موشکی اش در جنوب کشور ناگزیر سازند تا توجهات این کشور را از مرزهای شمالی که در آنجا، نیروهای حزب الله فعال هستند، دور کنند. اسرائیل می گوید که ایران مستقیما، از حماس چنین موردی را درخواست کرده است. اسرائیل برای این تفکر خود دلایلی دارد. از جمله این که اخیرا، نمایندگان دفتر سیاسی حماس به تهران سفر کردند و با آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، دیدار کردند. به گزارش رسانه های گروهی اسرائیل، دولت ایران رسما، با افزایش کمک های مالی به فراکسیون های فلسطینی در ازای کسب اطلاعات در خصوص موشک های اسرائیل موافقت کرده است. براساس این گزارش ها، در حال حاضر، گروهک های فلسطینی ٣٩ میلیون دلار در ماه از ایران کمک مالی دریافت می کنند.
در این زمینه، آنتون مادراسوف، کارشناس شورای روسیه در امور بین الملل، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «با توجه به این که در حال حاضر، مناقشه سوریه از ماهیت ویژه ای در استراتژی منطقه برخوردار است، از این رو، این کشور به عنصر مهمی در عادی سازی روابط حماس با دمشق رسمی و قرابت با حزب الله تبدیل شده است. در این میان، ازسرگیری روابط حماس با دولت سوریه – گام کاملا، منطقی بشمار می رود. ایران به شدت، به دنبال تقویت محور مقاومت در برابر اسرائیل است و در این زمینه، نباید از عادی سازی روابط میان گروهک های فلسطینی و لبنانی حیرت کرد».

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 88 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید