تاریخ: ۱۴:۳۶ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
تمجید عبدالباری عطوان از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید موریتانی

رای الیوم (انگلستان)

تمجید عبدالباری عطوان سردبیر( رای الیوم) و نویسنده سرشناس عرب از مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید موریتانی :
امروز شاهد یک رویداد بسیار بزرگی در کشور موریتانی بودیم ، انتقال قدرت بصورت مسالمت آمیز از رئیس جمهوری که دوره ریاستش پایان یافته به رئیس جمهوری که از سوی مردم و از طریق انتخابات شفاف و آزاد انتخاب شده است.
در شرق جهان عرب دو محمد بن سلمان و بن زاید داریم و در غرب جهان عرب دو محمد ولدعبدالعزیز و ولد الغزوانی . این یک واقعیت است که این دو محمد در موریتانی تاریخ ساز شدند.
درکشورهای عربی همواره حاکمان برای مدت ۵۰ یا ۶۰ سال بر مسند قدرت باقی می مانند و بدین منظور چندین مرتبه قانون اساسی را دستکاری می کنند و برخی حتی تا لحظه آخر عمر و در وضعیت از کار افتادگی جسمی طوری که روی ویلچر متحرک قرار می گیرند و پرت و پلا می گویند باز قدرت را رها نمی کنند همانند الجزایر یا عمر البشیر در سودان بیش از ۳۰ سال، علی عبدالله صالح در یمن ۳۲ سال، حسنی مبارک در مصر حدود ۳۰ سال . اما اکنون در موریتانی یک رئیس جمهور پس از دو دوره قانونی ریاست جمهوریش، مسند قدرت را به رئیس جمهور منتخب مردم که از طریق انتخابات آزاد و شفاف از سوی مردم انتخاب گردید واگذار نمود. این رویداد در کجای جهان عرب صورت می گیرد . دو رئیس جمهور سابق و جدید که در هنگام انتقال قدرت با یکدیگر می خندند و به خانه های همدیگر سر می زنند. چنین رویدادی در هیج جای جهان عرب رخ نمی دهد. اما در کشور موریتانی صورت می گیرد.موریتانی یک میلیون شاعر دارد. شخصیت های بارز تحصیلکرده و پژوهشگر نه تنها در سطح جهان عرب و منطقه بلکه در سطح جهانی دارد.
موریتانی (سال ۲۰۰۷) سفارت اسرائیل را در نواکشوت بست و به تهدید آمریکا توجه نکردند و گفتند به هیچوجه وجود سفارت اسرائیل در داخل سرزمین های کشورمان را نمی پذیریم. حتی بعد از آن نام خیابانی که سفارت آمریکا در آن قرار دارد را به قدس تغییر دادند و در مقابل درب سفارت آمریکا نماد قدس و قبه الصخره را نصب کردند.
این انتقال مسالمت آمیز قدرت در فضای آرامش و سکوت در موریتانی تحسین برانگیز است. در حالی که روسای جمهور کشورهایی آفریقایی با خوشحالی جهت تبریک در مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید موریتانی آمدند حتی یک رئیس جمهور عربی برای تبریک به این کشور عربی نرفت. به هر حال امروز یک جشن بزرگی در موریتانی برپا شد و در تاریخ به ثبت رسید. .ملتی که پایبند به دمکراسی است و یک معجزه را محقق نمود.

(Visited 51 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید