تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
اعمال تحریم علیه ظریف:سرگردانی در کاخ سفید

محمد خواجویی

الاخبار (لبنان)


در اقدامی شگفت آور، دولت آمریکا  ظریف، را تحریم کرد. این اقدام از سوی سازمان ملل، کشورهای اروپایی و آسیایی و نیز روسیه و چین محکوم شده و نقض کننده عرف بین المللی در نظر گرفته شد. طبق اعلام وزارت خزانه داری آمریکا، وزیر امور خارجه ایران تحریم شد چون به نمایندگی از سوی رهبر معظم فعالیت می کند. بیشتر تحلیلگران و ناظران این تحریم های غیرعادی را آخرین ترفند آمریکایی ها و نشانه خالی شدن چنته واشنگتن در اعمال سیاست های خصمانه علیه ایران می دانند.
به نظر می رسد علت این اقدام آمریکا از دست رفتن برتری های راهبردی خود در کشمکش کنونی با ایران و در منطقه باشد. هدف واشنگتن از اعمال تحریم علیه ظریف جلوگیری از مشارکت تاثیرگذار او عرصه نبردهای رسمی دیپلماتیک و رسانه ای و به صفر رساندن تاثیر او بر افکار عمومی آمریکا و جهان و اعمال فشار بیشتر بر ایران است.
دولت ترامپ می خواهد ظریف را محدود و به حاشیه براند تا از این طریق حکومت ایران شخص دیگری را برای تعامل با غرب ارائه دهد و در نبود او فضا را به گونه ای بازسازی کند که بتواند از طریق آن ذهن ها را برای همراهی و هم گام شدن با رویکردها و سیاست های خود آماده کند.
یکی از پرسش هایی که در روزهای گذشته بسیاری از کارشناسان مطرح کردند این بود که آمریکا می خواهد با چه کسی مذاکره کند وقتی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره کننده این کشور را تحریم می کند؟برخی از ناظران باور دارند پیامی که هفته گذشته ترامپ در توئیتر منتشر کرد با این محتوا که ایرانی ها در هیچ جنگی پیروز نشده اند اما در هیچ مذاکره ای نیز شکست نخورده اند نشانه این است که مواضع او علیه تهران شدت یافته است. بستن کامل درهای دیپلماتیمک میان ایران و آمریکا تحلیلی است که بسیاری از کارشناسان در این باره ارائه کردند.
علی رغم این که هیچ کس فرصتی برای مذاکره وزرای امور خارجه این دو کشور حتی پیش از اعمال تحریم ها علیه ظریف نمی دید و با توجه به مخالفت ظاهری ترامپ با اقدام نظامی و تلاش های طرف های دیگر در این رابطه، همچنان احتمال کمی برای نوعی از تغییر و گشایش در اوضاع دیده  می شد، اما این احتمال با تحریم ظریف به صفر نزدیک شد.
منبع:اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید