تاریخ: ۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۱۷
دوئل شخصی و سیاسی پومپئو و ظریف چگونه پایان خواهد یافت؟

استانیسلاف تاراسوف

رگنیوم (روسیه)


محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در پی چشم پوشی امریکا از پیمان منع گسترش موشک های میان برد و برد متوسط، واشنگتن را به پایان دادن به «انزوای شخصی اش» فرا خواند. در این میان، ظریف گفته که مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، از بیماری پارانویا رنج می برد و از قدرت های بزرگی که از دوران آنان مدت زمان طولانی می گذرد، می هراسد. وزیر امور خارجه ایران در تفسیری از سخنان پومپئو در این خصوص که امریکا نیروی مثبت در خاور میانه بشمار می رود، گفت که هر جایی که امریکایی ها در خاور میانه در آن گام برداشتند، در آنجا هرج و مرج حاکم شده است.
پومپئو نیز چندان دل خوشی از ظریف ندارد. زمانی که ظریف در اواخر ماه فوریه، استعفا داد، پومپئو او را یکی از شخصیت های مافیای دینی ایران نامید. این گزافه گویی های تند وزیران امور خارجه امریکا و ایران خطاب به یکدیگر چندان اندک نیستند. اما، باید گفت که برعکس، میان ظریف و جان کری، وزیر امور خارجه سابق امریکا، روابط دوستانه و مثبتی برقرار بود. آنان نه فقط در خصوص تدوین توافق هسته ای با یکدیگر گفتگو می کردند، بلکه در اواخر سپتامبر سال ٢٠١٣ میلادی نیز نخستین گفتگوی تلفنی میان روسای جمهوری ایران و امریکا را بعد از گذشت یک سوم قرن سازمان دهی کردند.
اما، دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی امریکا از توافق هسته ای خارج شده و سیاست تندی را علیه ایران در پیش گرفته است. به نوشته نشریه «الشرق الاوسط»، امریکا هنوز موفق نشده است، کانال های ارتباطی مطمئنی را با ایران برقرار کند. اما، در روزهای اخیر، نشریه The New Yorker خبر داده که محمد جواد ظریف در زمان سفرش به نیویورک، با رند پل، سناتور امریکایی، دیدار کرده و رندی دعوت ترامپ از وی به کاخ سفید را ابلاغ کرده است. ظاهرا، ظریف این پیشنهاد را در تهران مطرح کرده، اما پاسخ رد دریافت کرده است. قبل از آن نیز پومپئو از آمادگی اش برای سفر به ایران و انجام مذاکرات سخن گفته بود، اما مقامات ایرانی این پیشنهاد را نپذیرفته بودند. پس از آن، نام ظریف به فهرست سیاه امریکا وارد شد. به اعتقاد کارشناسان، واشنگتن دیگر ظریف را یار خود برای انجام گفتگوهای بلقوه نمی داند. در چنین شرایطی، رویارویی های تند پومپئو و ظریف ماهیت ویژه ای پیدا می کند.
و اما، در رابطه با برنامه هسته ای ایران باید گفت که توسعه این برنامه به کندی پیش می رود و قابل بازگشت است. تهران از هواداران بسیاری در واشنگتن و به ویژه، در پنتاگون برخوردار است. آنان مخالف جنگ با ایران هستند و تمرکز بر حل و فصل دیگر مشکلات ژئو سیاسی کشور را ترجیح می دهند. در چنین شرایطی، پومپئو از شانس بسیار اندکی برای پیروزی بر ظریف برخوردار می شود و باید گفت که این دوئل ادامه دارد.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 73 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید