چرخه تحریک متقابل

مارتین گلن

دی سایت (آلمان)


روز یکشنبه، سپاه پاسداران ایران پیروزمندانه اعلام کرد در خلیج فارس یک تانکر نفتکش خارجی را با ٧٠٠ هزار لیتر سوخت توقیف کرده است. با این سومین حمله به تانکرهای خارجی در این منطقه، چرخه تحریک متقابل باز هم ادامه می یابد و وارد مرحله بعدی می شود.
ایران هنوز درباره صاحب این کشتی و هویت وی اطلاعاتی فاش نکرده است. اما اعلام شده که این کشتی محموله های قاچاق به یک کشور عربی حاشیه خلیج [فارس] منتقل می کرده که نام آن را نیز فاش نکرده اند. سه هفته پیش نیز سپاه پاسداران تانکر نفتکش “ریاح” را با پرچم پاناما با اتهامی مشابه توقیف کرده بود. در آن مورد، شواهدی مبنی بر حقیقت داشتن این مدعا وجود داشت؛ برای مثال، این کشتی بارها به هنگام عبور از کنار سواحل دبی و دریای عمان فرستنده خود را خاموش کرده بود.
بنا به گمانه زنی ها و ارزیابی های کارشناسان اندیشکده آمریکایی استراتفور، سپاه پاسداران از دوئل نفتکش ها با انگلیس به عنوان فرصتی برای از بین بردن هم زمان قاچاقچیان رقیب استفاده می کند.
احمدرضا پوردستان، جانشین فرمانده کل ارتش ایران در آخر هفته گذشته اظهار داشت به رغم افزایش تنش ها، خطر درگیری نظامی در خلیج فارس رو به کاهش است، حتی اگر در نگاه اول وضعیت متفاوت به نظر برسد. این ارزیابی فرمانده ارشد ایران تنها چند روز پس از بازدید غافلگیرانه ژنرال محمدعلی مصلح الاحبابی، رئیس گارد ساحلی امارات متحده عربی از همتایان ایرانی خود اعلام شد. این نخستین تماس بین دو دولت از سال ٢٠١٣ است. گفته می شود به طور هم زمان یک هیئت از امارات متحده عربی برای مذاکرات سیاسی نیز به تهران سفر کرده است.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 72 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید