احتمال میانجیگری اروپا میان ایران و آمریکا

وستی کافکازا (روسیه)


اروپایی ها باید تلاش کنند تا امریکا را از اعمال فشار بیشتر بر ایران بر حذر دارند و از روابط خود با تهران برای تشریح خطرات ناشی از توسعه برنامه هسته ای استفاده کنند. گفتنی است که در پی توقیف تانکر بریتانیایی توسط ایران در تنگه هرمز، اوضاع متشنج در روابط میان اروپا و ایران تشدید بیشتری یافت. ایران در پاسخ به توقیف کشتی اش توسط بریتانیا در جبل الطارق چنین گامی را برداشت. بریتانیای کبیر از نیروهای دریایی اروپا خواسته تا از تردد بین المللی از طریق خلیج فارس حفاظت کنند و تهران این اقدامات را مفسده جویانه خوانده است.
در ایران معتقدند که این اوضاع متشنج ترامپ را از ترس آغاز جنگ، به تضعیف تحریم ها ناگزیر خواهد ساخت. این استراتژی پر خطری است: اگرچه، ترامپ اغلب، می گوید که به دنبال جنگ نیست، اما در صورتی که امریکا و ایران از خط قرمز عبور کنند، احتمال آغاز جنگ وجود دارد. در ماه ژوئن، در پی انهدام هواپیمای بدون سرنشین امریکا توسط ایران، ترامپ اعلام کرد که حملات هوایی علیه ایران را ده دقیقه قبل از آغاز آن لغو کرده است. تردیدی نیست که به خاطر اقدامات تهران، برای اروپایی ها حمایت از توافق هسته ای دشوارتر شده است.
در شرایط حاکم، احتمال دارد که بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا، از امریکا حمایت کند تا بتواند حمایت های واشنگتن را از آن خود کند. اما، اروپایی ها باید با اعمال فشار از سوی امریکا علیه ایران مقابله کنند. آنان نباید اجازه دهند تا خطرات ناشی از سیاست خارجی و مفسده جویانه تهران بر حمایت آنان از توافق هسته ای تاثیری بگذارد، زیرا این توافق پاسخ گوی منافع اروپا است. در این مرحله، ازسرگیری اعمال تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران، می تواند این کشور را به ازسرگیری برنامه هسته ای کاملش و ممنوع کردن ورود بازرسانان بین المللی به تاسیسات هسته ای ناگزیر سازد. در صورت اخذ تدابیر تند علیه ایران از سوی اروپا، دیگر برای این کشور مانعی برای ساخت سلاح هسته ای وجود نخواهد داشت و خطر آغاز جنگ نظامی امریکا علیه این کشور نیز افزایش خواهد یافت.
اروپایی ها باید از راه های دیپلماسی و مالی برای متقاعد ساختن ایران به رعایت برجام استفاده کنند. اتحادیه اروپا همچنین، باید تضمین کند که مکانیسم اینستکس افزایش حجم تجارت با ایران را به همراه خواهد داشت. در این زمینه، اروپا باید اقداماتش را با روسیه و چین هماهنگ کند. در این میان، اروپا باید تلاش کند تا ترامپ متقاعد سازد تا به ایران فروش مقداری از نفت خود را اجازه دهد، زیرا این روند به نفع خود امریکا است و احتمال ارتقای برنامه هسته ای ایران و آغاز جنگ را کاهش خواهد داد. افزون بر آن، احتمال موافقت ایران با برگزاری مذاکرات با ایران را نیز افزایش خواهد داد.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 71 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید