الحاق مناطق موسوم به «سی» در کرانه باختری به سرزمینهای اشغالی۱۹۸۴ میلادی

روزنامه ­القدس العربی (لندن)

اقدام شماری از احزاب در فلسطین اشغالی به امضای سند الحاق مناطق موسوم به «سی» در کرانه باختری به سرزمینهای اشغالی۱۹۴۸ میلادی,  بسیار خطرناک است.
احزاب ائتلاف یکپارچه راستگرایان در اسرائیل از امضای سندی خبر دادند که بر اساس آن متعهد می شوند منطقه سی را که ۶۰ درصد از اراضی کرانه باختری را تشکیل می دهد به اراضی اشغالی ملحق کنند. این اراضی در حال حاضر تحت سیطره کامل اشغالگران قرار دارد و حدود ۳۰۰ هزار فلسطینی در آن سکونت دارند. آیلت شاکد رئیس این ائتلاف و وزیر سابق دادگستری اسرائیل خاطر نشان کرد این سند دربردارنده اصولی است که در مقدمه آن این اصل وجود دارد که اسرائیل ”کشوری قومیت گرا برای ملت یهود“ است و نیز بر مخالفت با ایجاد کشور فلسطینی تصریح دارد.
با نزدیک شدن زمان انتخابات کنست که هفدهم سپتامبر آینده برگزار خواهد شد احزاب راست گرای اسرائیل در اعلام قصد خود برای الحاق اراضی کرانه باختری به اراضی اشغالی با هم رقابت می کنند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر نیز از این رقابت عقب نمانده است و رویکردهای توسعه طلبانه و معروف خود را که بارها تکرار کرده است بیان می کند. این اظهارات او شاید هم تلاشی است برای پابه پاشدن با رقابت شدید احزاب ائتلاف شاکد و نیز مجموعه گروه های فشار که حافظ منافع شهرک نشینان در قلب حزب لیکود هستند.
اشاره اشغالگران به الحاق اراضی کرانه باختری به ویژه منطقه سی چیز تازه ای نیست چرا که سیاست جویدن تدریجی این زمینها همواره در کنار الحاق آن وجود داشته است که نتیجه آن ایجاد شهرک ها، ممنوعیت ساخت و ساز در بخش وسیعی از زمین ها به بهانه نزدیکی آن به دیوار امنیتی حائل، منهدم کردن خانه های دارای ”خلافی“، ایجاد راه های میان بر و اقداماتی دیگر از این دست. اما آنچه خطر سند جدید را بیشتر می کند حقیقت نظرسنجی هایی است که نشان می دهد ائتلاف یکپارچه راستگرایان در احزاب کنست, رتبه دوم را دارد و برنامه های ائتلاف در جهت حمایت از سپردن ریاست کابینه بعدی به نتانیاهو است.
جنبه خطرناک دیگر، موضع آمریکا در برابر پرونده این الحاق است چرا که دیوید فریدمن سفیر آمریکا در تل آویو در آستانه برگزاری کنفرانس منامه برای تأمین حمایت مالی از توافق موسوم به معامله قرن در گفت و گو با روزنامه نیویورک تایمز به ”حق“ حکومت اشغالگر برای حفظ بخشی از کرانه باختری اشاره کرده بود. درست است که وزارت خارجه آمریکا در برابر این اظهارات سکوت اختیار کرد اما رد نکردن آن هم به این معناست که سفیر, خودسرانه این حرف را نزده است، به ویژه در سایه آنچه از تمایل شدید دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای حمایت همه جانبه از نتانیاهو می دانیم و در اقدام او برای به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر جولان سوریه در آستانه انتخابات گذشته کنست نمایان شد.
همچنین سر و دست شکستن برخی حکومت های عربی به ویژه عربستان، امارات و بحرین برای عادی سازی با رژیم اشغالگر در مقابل اعمال فشار بر طرف فلسطینی برای ارائه امتیازهای بیشتر و دست برداشتن از حقوق اساسی، امثال نتانیاهو و شاکد را تشویق می کند تا در سیاست های شهرک سازی و الحاق زمین ها و نقض توافقنامه ها و قطعنامه های سازمان ملل متحد و قوانین بین المللی پا را فراتر بگذارند.
فاجعه بار است که حکومت های عربی که مدعی حمایت از حقوق ملت فلسطین هستند درباره پیامدهای الحاق منطقه سی به رژیم صهیونیستی هشداری نداده اند بلکه مسئولان امنیتی عالی رتبه در تل آویو مانند یورام کوهن رئیس سابق اطلاعات شین بت اسرائیل (سرویس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی) درباره ریخته شدن خونها در صورت اقدام به الحاق هشدار داده است. هرچند این هشدار باعث نشده است که احزاب راست گرای اسرائیلی از ورود با شور و اشتیاق به مسابقه الحاق زمین و شهرک سازی خودداری کنند.

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید