سوخت قاچاق: ایران یک تانکر دیگر را توقیف کرد

ایوان آپولیف

گازتارو (روسیه)


یک تانکر خارجی دیگر در خلیج فارس توسط حکومت ایران توقیف شد. به گزارش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، این کشتی حامل ٧٠٠ هزار لیتر سوخت قاچاق بوده است. هفت ملوان این کشتی بازداشت شده اند. هنوز مشخص نیست که این کشتی با پرچم کدام کشور در تردد بوده است.
در اواخر ماه ژوئیه نیز ایرانی ها در تنگه هرمز، تانکر Stena Impero با پرچم بریتانیا را توقیف کردند. به خاطر انجام تحقیقات و بررسی ها، اجازه داده نشد تا سکنه این کشتی از آن خارج شوند. چندی بعد، بریتانیا اعلام کرد که قصد دارد، تعدادی از نیروهای نظامی خود را به بحرین اعزام کند. ظاهرا، از این طریق، این کشور می خواهد از کشتی های خود در خلیج فارس حافظت کند.
در آلمان نیز با بریتانیای کبیر در رابطه با این رویداد همدردی کرده و توقیف این کشتی توسط ایران را محکوم کردند. در برلین در رابطه با خطرات ناشی از این اوضاع متشنج هشدار داده اند. در پایان، امریکا نیز تصمیم گرفت، ائتلافی را در منطقه تنگه هرمز تشکیل دهد. پومپئو تصریح کرد که واشنگتن و متحدانش قصد دارند، از راه های دریایی و تجاری در این منطقه محافظت کنند. به گفته او، این تصمیم با هدف ایجاد تغییرات در عملکرد ایران اتخاذ شده است.
گفتنی است که ملوانان روسی همچنان در بازداشت به سر می برند. در روز ٢٧ ماه ژوئیه، دیپلمات های روسی با سکنه تانکر Stena lmpero دیدار کردند. گفته می شود که این ملوانان در وضعیت سلامتی کامل به سر می برند. در روز ١ ماه اگوست نیز ماریا زاخاروا، سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه روسیه، اعلام کرد که سفارت روسیه در ایران به دقت، پیگیر وضعیت این سه ملوان روس است.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید