تنش در خلیج فارس رو به افزایش است

نوول آبزرواتور (فرانسه)


روز جمعه پس از ٢٤ ساعت بحث و جدل با واشنگتن درباره پهباد ایرانی که امریکایی ها می گفتند سرنگون ساختند، ایران اعلام کرد که یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرده است. انگلیس به کشتی های خود توصیه کرد که از تنگه هرمز دوری کنند، در حالی که عربستان سعودی برای نخستین بار از سال ٢٠٠٣ تا کنون از نیروهای امریکایی استقبال کرد.
پس از توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران، شنبه این هفته انگلیس به کشتی های این کشور  توصیه کرد تا موقتا خارج از منطقه تنگه هرمز باقی بمانند.
سخنگوی دولت انگلیس گفت:«ما از این اقدامات غیرقابل قبول ایران که چالشی آشکار برای آزادی دریانوردی بین المللی محسوب می شود، نگرانیم.»
امریکایی ها «تشدید خشونت» را محکوم کردند و عربستان سعودی اعلام کرد که برای نخستین بار از سال ٢٠٠٣ تا کنون نیروهای امریکایی در خاک این کشور مستقر شدند.
سخنگوی وزارت دفاع عربستان خاطر نشان ساخت: « سلمان برای افزایش همکاری دو جانبه و دفاع از امنیت منطقه و تضمین صلح از نیروهای امریکایی استقبال کرد.»
فرماندهی مرکزی امریکا در بیانیه ایی یادآوری کرد: «این امر تاثیر بازدارنده خواهد داشت و توانایی ما در دفاع از نیروها و منافع ما در منطقه در برابر تهدیدهای نوظهور و واقعی تقویت خواهد کرد.»
این فرماندهی اعلام کرد که «گشت زنی ها» در حریم هوایی بین المللی در تنگه راهبردی هرمز را زیر نظرخواهد داشت.
آیا پاسخی به توقیف یک کشتی ایرانی است؟
روز نوزدهم ژوئیه نیروی دریایی پاسداران انقلاب نفتکش استنا ایمپرو را به علت عدم رعایت قوانین بین المللی دریایی توقیف کرد.
این خبر ٤٨ ساعت پس از تصمیم دادگاه عالی جبل الطارق مبنی بر تمدید ٣٠ روزه توقیف نفتکش ایرانی روی داد.
مقامات جبل الطارق نفتکش ایرانی را در چهارم ژوئبه به علت ارسال نفت به سوریه و نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه دمشق توقیف کردند. تهران آن را تکذیب و این اقدام را به عنوان «دزدی دریایی» محکوم کرد.
روز سه شنبه آیت الله خامنه ای، رهبر معظم ایران، گفت که ایران در زمان و مکان مناسب به این اقدام انگلیس پاسخ خواهد داد.
خبرگزاری ایسنا در کانال تلگرامی خود نوشت: «امروز وعده رهبر انقلاب تحقق یافت.»
یک مسئول امریکایی با نام مستعار تاکید کرد که امریکایی ها «شواهد قطعی » از انهدام پهباد ایران» را در اختیار دارند.
پنتاگون توضیح داد که سرنگون ساختن پهباد بدون استفاده از موشک و از طریق سامانه های ایجاد اختلال قدرتمند که قادرند پهباد را از کنترل مرکز فرماندهی خارج کنند، علت فقدان فیلم ویدئویی از انهدام این پهباد از سوی امریکایی ها است.
ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح ایران، اظهارات امریکایی ها را «ادعاهای نامعقول و بی اساس» دانست.
با زورآزمایی ایران و امریکا  در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، این منطقه از بیش از دو ماه پیش تا کنون شاهد تنش های شدید ژئوپولیتیکی بوده است .
سوزان مالونی، یکی از پژوهشگران بروکینگز، در توییتر نوشت: «آنچه که این هفته در ارتباط با ایران اتفاق افتاد، تعجب برانگیز نیست. این دقیقاً شیوه مذاکره ایران است: جذابیت ملایم محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران همزمان با ضربه پاسداران انقلاب.»
دونالد ترامپ و همتای فرانسوی وی در تماس تلفنی کفتند: «تلاش های کنونی برای اطمینان یافتن از این است که ایران به  سلاح هسته ای دست نیابد.»

مترجم: سیده هاجر محسنیان

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 93 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید