تاریخ: ۱۱:۳۱ :: ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
افزایش تنش میان ایران و انگلستان و تاثیر آن بر توافق هسته ای

شینیا سوگیزاکی

آساهی (ژاپن)

با توقیف نفتکش انگلستان بدست سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در روز نوزدهم ماه جاری ، تنش میان ایران و انگلستان شعله ور شده است. ایران و انگلستان از کشورهای ذینفع در توافق هسته ای سال ٢٠١٥ میلادی به شمار می آیند. با توجه به خروج آمریکا از توافق هسته ای و همچنین با توجه به ادامه روند کاهش تعهدات ایران به توافق هسته ای این نگرانی گسترش یافته است که چنین تحرکاتی بر مذاکره دیپلماتیک حفظ توافق هسته ای که آلمان ، انگلستان ، فرانسه ودیگر کشورها مدنظر دارند ، تاثیر بگذارد.
جرمی هانت ، وزیر امور خارجه انگلستان ، روز بیستم ماه جاری با ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، تلفنی مذاکره کرد. وزیر امور خارجه انگلستان در سایت اجتماعی توییتر نوشت:« با اینکه ایران ادعا کرده خواستار کاهش تنش در منطقه است ، ولی با این حال با دادن پاسخ متضاد بیش از حد ما را ناامید کرد. » از سوی دیگر ، ظریف وزیر امور خارجه ایران به جرمی هانت ، وزیر امور خارجه انگلستان اظهار داشت:« پرونده به شکل قانونی رسیدگی خواهد شد. »‌
آمریکا فشار علیه ایران را تقویت کرده و انگلستان فرانسه و آلمان را به پیوستن به شبکه انزوا علیه ایران فراخوانده است. از سوی دیگر ، ایران از آلمان فرانسه و انگلستان خواسته است که در طرح ائتلافی آمریکا برای امنیت تنگه هرمز شرکت نکنند. بنابراین چنانچه انگلستان ، فرانسه و آلمان به شکل جدی در طرح ائتلافی آمریکا مشارکت کنند ، واکنش ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود.

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید