رافائل فخرالدین اف

گازتارو (روسیه)


براساس خبرهای رسیده، کمترین تهدیدی برای ملوانان روسی در تانکر بریتانیایی Stena Impero که توسط نیروهای ایرانی توقیف شده، وجود ندارد. اما، مسکو تمامی تلاش خود را خواهد کرد تا این سه شهروند روس را آزاد کند. ایران اعلام کرده که به تحقیقات خود در خصوص این تانکر در رابطه با عدم اجرای قوانین بین المللی دریانوردی ادامه می دهد.
الله مراد عفیف پور، مدیر بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، گفته که براساس قوانین امنیتی، سکنه تانکر بریتانیایی Stena Impero در خود کشتی باقی می مانند. او گفت: «در این کشتی، ١٨ نفر هندی، سه نفر روس و همچنین شهروندانی از فیلیپین، لیتوانی و دیگر کشورها حضور دارند. کاپیتان کشتی نیز هندی است، اما خود کشتی بریتانیایی است». به گفته عفیف پور، نیروهای ایرانی این تانکر بریتانیایی را به بندر عباس منتقل کرده اند تا تحقیقات در آنجا ادامه پیدا کند.
بریتانیای کبیر توقیف کشتی اش توسط ایران را محکوم کرده است. شرکت Stena Bulk، صاحب کشتی Stena Impero، خبر داده که در زمان وقوع این رویداد، چندین فروند کشتی کوچک ناشناس به سوی این تانکر حرکت کرده اند و یک فروند هلیکوپتر نیز در زمان انتقال از تنگه هرمز و در زمانی که این کشتی در آب های بین الملل قرار داشته، بر فراز این کشتی پرواز می کرده است. بعد از این جریانات، ارتباط با کشتی قطع شده است.
اما، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه خود می گوید که این کشتی به خاطر عدم اجرای قوانین بین المللی دریانوردی توقیف شده است. گفته می شود که در زمان توقیف، این کشتی در نزدیکی جزیره قشم قرار داشته است. جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیای کبیر، اعلام کرده که اگر ایران تانکر Stena Impero را آزاد نکند، پیامدهای سنگینی در انتظارش خواهد بود. هانت این رویداد را غیر قابل قبول خوانده و خاطر نشان کرده که پاسخ بریتانیا قاطعانه خواهد بود. اما، وی تاکید کرده که پیامدهای نظامی در انتظار ایران نخواهد بود.
در این میان، روسیه تمام تلاش خود را می کند تا سه شهروند روس را آزاد کند. در ابتدا، باید تائید شود که آیا این روس ها در کشتی حضور دارند، یا خیر. در صورت تائید، روسیه از ایران آزاد سازی شهروندانش را درخواست خواهد کرد. براساس گزارشات رسیده، تهدیدی برای روس ها وجود ندارد.

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 62 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید