تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۵/۰۱
دیدار وزیر امور خارجه ایران با سناتور رند پل درباره گفتگوهای احتمالی ایران و آمریکا

کى روزن لورا 

المانیتور (امریکا)


یک کارشناس غیر دولتی دارای تماس با گروه ایرانی در امریکا به شرط فاش نشدن نامش به المانیتور گفت وزیر خارجه ایران روز ١٨ ژوئیه با سناتور جمهوریخواه، رند پل دیدار کرد تا احتمال مذاکره میان ایران و امریکا را بررسی کنند.
ظریف روز پنج شنبه در نیویورک به خبرنگاران گفت در این هفته با برخی از اعضای کنگره ولی نه با مقامات امریکایی ملاقات کرده است.
این کارشناس امریکایی روز چهارشنبه به المانیتور گفت :”ما از گزارش دیدار میان یک سناتور امریکایی و ظریف اطلاع داریم. معلوم نیست با توجه به نقش محدود او در تصمیم گیری از جانب رژیم ایران، گفتگو با ظریف تا چه اندازه کارساز می تواند باشد. ترامپ بارها گفته است که مایل به گفتگو با ایران است ولی این رژیم هیچ تمایلی برای دیدار دیپلماتیک نشان نداده است.”
پل در مصاحبه روز پنج شنبه خود با فاکس نیوز گفت از دیپلماسی حمایت می کند و معتقد است امکان رسیدن به توافقی وجود دارد که در آن ایران موافقت کند هرگز جنگ افزار هسته ای نخواهد ساخت.
رند پل گفت :”معتقدم رئیس جمهور ترامپ از معدود افرادی است که می تواند به توافق با ایران دست یابد، زیرا قدرتمند است و به اعمال فشار حداکثری اقدام کرده و همچنین مایل به گفتگو است.”
به گزارش گاردین، ظریف روز پنج شنبه به خبرنگاران گفت :”اگر ترامپ چیز بیشتری در ازای اعطای بیشتر می خواهد، ما می توانیم پروتکل الحاقی را تصویب کنیم و او تحریم ها را لغو کند. شما تحریم ها را بردارید و زودتر از سال ٢٠٢٣ شاهد پروتکل الحاقی باشید.”
وندی شرمن، رئیس سابق گروه مذاکره کننده هسته ای امریکا، روز جمعه در مجمع راهبردی آسپن در کلرادو گفت : ” پرسش بنیادین من از دولت امریکا این است که راهبرد شما چیست؟ می دانم که سیاست شمار وارد آوردن فشار حداکثری است، ولی با چه هدفی؟”
علی واعظ، مدیر پروژه ایران در گروه بین المللی بحران، با اشاره به پیشنهاد تازه ایران گفت :”این تصمیم شاید اجرایی نشود، ولی نشان می دهد که آنها خواستار مصالحه هستند.”
نشریه پولتیکو روز چهارشنبه گزارش داد رند پل پس از کسب اجازه از ترامپ گفتگو با طرف ایرانی را شروع کرده است.
واعظ می گوید :”معتقدم سناتور رند پل دارای یک مزیت اصلی و یک ضعف اصلی است. مزیت اصلی او تماس مستقیم با ترامپ است درنتیجه می تواند بولتون و پمپئو را دور بزند و نقطه ضعف او این است که ایرانی ها را نمی شناسد و با فرهنگ آنها آشنا نیست.”
ترامپ روز جمعه خطاب به خبرنگاران گفت نگران تشدید تنش ها با ایران نیست و امیدوار است ایرانی ها هیچ کار نابخردانه ای انجام ندهند چون در آنصورت بهایی بسیار سنگینی خواهند پرداخت .

مترجم: مفید علیزاده

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 80 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید