عقب نشینی ترامپ از سیاست تغییر حکومت در ایران

وستی کافکازا (روسیه)


دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، اعلام کرده که هدفش توقف ساخت سلاح هسته ای در ایران است و نه، تغییر رژیم در این کشور. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، می گوید که امریکا باید به دیپلماسی باز گردد. ترامپ ضمن سخنرانی در نشست کابینه وزیران در واشنگتن، اعلام کرد که پیشرفت بزرگی در رویارویی امریکا با ایران حاصل شده است. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، نیز گفته که در روزهای اخیر، ایران اعلام کرده که برای مذاکره پیرامون موشک های بالستیکش آمادگی دارد.
اما، نماینده ایران در سازمان ملل متحد در صفحه توییترش این سخنان را تکذیب کرده و گفته که موشک های ایران تحت هیچ شرایطی، بحث و بررسی نخواهند شد. آیت الله علی خامنه ای، رهبر دینی ایران، نیز هشدار داده که تهران به کاهش تعهداتش براساس توافق هسته ای ادامه خواهد داد. او بریتانیا، آلمان و فرانسه را به عدم توانایی در اجرای ١١ تعهد ذکر شده در توافق هسته ای متهم کرد.
اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهور ایران، اعلام کرده که امریکا توافق هسته ای را به خطر انداخته، اما اگر واشنگتن اعمال تحریم ها علیه ایران را لغو کند، کشورش آمادگی دارد تا به طور کامل، به توافق هسته ای باز گردد. مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا، گفته که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست و آنان باید به راه دیپلماسی باز گردند. انتصاب اسپر به عنوان وزیر دفاع، به بلاتکلیفی ها در پنتاگون پایان خواهد داد.
در این میان، شرکای اروپایی بعد از شنیدن خبر کاهش اجرای تعهدات برجام از سوی ایران، تصمیم گرفتند، به دیپلماسی تکیه بیشتری کنند. روز سه شنبه، بریتانیای کبیر اعلام کرد که سومین کشتی نظامی خود به نام HMS Kent را به خلیج فارس اعزام می کند. در این میان، در لندن اعلام کرده اند که برداشتن چنین گامی به معنای متشنج تر کردن اوضاع جاری نیست. در هفته گذشته، بریتانیا خبر داد که سه کشتی کوچک ایرانی ضمن تلاش برای توقیف تانکر HMS Montrose بریتانیا، به این تانکر هشدار داده بودند، اما موفق به توقیف آن نشدند. در این زمینه، مقامات رسمی ایران این رویداد را تکذیب کرده اند.
دو هفته پیش، در تنگه جبل الطارق، تفنگداران دریایی بریتانیا تانکر ایرانی را که حامل نفت بود و به مقصد سوریه در حال حرکت بود، به علت نقض تحریم ها، توقیف کردند. بریتانیا اعلام کرده که اگر ایران تضمین کند که دیگر تحریم های اتحادیه اروپا را نقض نمی کند، در آزاد سازی این تانکر کمک خواهد کرد.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 61 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید