تاریخ: ۱۲:۲۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
راهبرد چشم در مقابل چشم ایران در خلیج فارس

رابین رایت

نیویورکر (امریکا)

روز چهارم ژوئیه سال ١٩٨٢ یک خودرو سیاسی که حامل چهار مقام ارشد ایران بود، در حومه بیروت توسط شبه نظامیان راستگرای مسیحی در یک پست بازرسی متوقف شد. احمد متوسلیان از قهرمانان شناخته شده جنگ ایران و عراق و وابسته نظامی سفارت این کشور در لبنان، از جمله مسافران این خودرو بود. وی همچنین مسئولیت استقرار هزاران نفر از نیروهای سپاه پاسداران در لبنان را در واکنش به حمله اسرائیل به این کشور، چهار هفته پیش از این آدم ربایی، برعهده داشت. خودرو حامل این چهار ایرانی پس از چندی پیدا شد. ایران برای آگاهی از سرنوشت دیپلمات های خود خواستار اقدام بین المللی علیه شبه نظامیان مسیحی و حامیان آن ها یعنی اسرائیل و آمریکا شد. اما هیچ اقدامی صورت نگرفت و روز نوزدهم ژوئیه مردان مسلح، دیوید دوج، رئیس دانشگاه آمریکایی بیروت را از محوطه این دانشگاه ربودند.
از آن زمان سیاست چشم در برابر چشم، بین ایران آمریکا آغاز شد و بسیاری دیگر از افراد در راستای این سیاست به گروگان گرفته شدند. همانگونه که وزیر امور خارجه ایران در روز پنجشنبه گذشته در نیویورک به من گفت ایران همواره واکنش نشان می دهد . وی گفت باید از این سیاست ایران درس گرفته شود و با ایران بازی نکنند. از سوم ماه مه، ایران و آمریکا دور تازه ای از رویکرد زدی ضربتی، ضربتی نوش کن را آغاز کرده اند. روز پنجشنبه، آمریکا یک پهباد ایران را بر فراز تنگه هرمز سرنگون کرد.
روز جمعه، سپاه پاسداران اعلام کرد که یک نفتکش حامل پرچم انگلیس را در آب های خیلج فارس توقیف کرده است. صاحب کشتی ” استانا ایمپرو”، گفت از کشتی و ٢٣ خدمه آن بی اطلاع است. مقامات آمریکایی در مصاحبه با سی ان ان گفتند ایران روز جمعه یک کشتی دیگر به نام “ام وی مسدار” را که پرچم پاناما را حمل می کرد توقیف کردند. این اقدامات ایران در واکنش به توقیف نفتکتش ایران از سوی نیروی دریایی انگلیس در نزدیکی تنگه جبل الطارق صورت گرفته است.
با اینکه ترامپ می گوید ایران آغاز گر موج جدید تنش هاست اما ایران تنش کنونی را نتیجه خروج آمریکا از توافق هسته ای می داند. مناقشه ایران و آمریکا یاد آور معمای مرغ و تخم است. ایران آمریکا را مسئول می داند و آمریکا ایران را .
در دهه ١٩٨٠، ایران بر آزادی دیپلمات های به گروگان گرفته شد خود پافشاری کرد و ناپدید شدن آمریکایی ها در خیابان های بیروت نیز ادامه یافت. در سال ١٩٨٨ ، هاشمی رفسنجانی رئیس مقتدر مجلس ایران پیشنهاد کرد چهار ایرانی به گروگان گرفته شده با ٩ آمریکایی ناپدید شده در بیروت مبادله شوند. وی خطاب به آمریکایی ها گفت اگر می خواهید گروگان های شما در لبنان آزاد شوند به شبه نظامیان فالانژ بگوئید چهار گروگان ایران را آزاد کنند. جرج بوش به این پیشنهاد رفسنجانی پاسخ مثبت داد و اعلام کرد برای نشان دادن حس نیت خود برای آزادی ایرانی های به گروگان گرفته شده تلاش خواهد کرد.
دولت ترامپ مدعی است که ایران مسئول کشته شدن ٦٠٠ آمریکایی در عراق است. وقتی با ایران سروکار پیدا می کنید، باید تلاش کنید تا چرخه چشم در برابر چشم را از حرکت بازدارید. وزیر خارجه ایران در اظهار نظر در این زمینه گفت ایران دارای تاریخ و حافظه طولانی است و اینکه این کشور بعد از کنار رفتن ترامپ از صحنه، به حیات خود ادامه خواهد و پیشرفت خواهد کرد. وی گفت ما زمان را با معیار هزاره، می سنجیم.
با وجود ادامه تنش بین آمریکا و ایران، مقامات دو کشور از قرار تلاش می کنند تا از وقوع جنگ خودداری کنند. به گزارش پولیتکو، از ترامپ گویا با پیشنهاد سناتور رند پل موافقت کرده است که در خلال نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ظریف دیدار و گفتگو کند. ترامپ از قرار جان بولتون مشاور امنیت ملی خود را مهار کرده است.
ظریف برای پایان دادن به بن بست سیاسی پیش آمده، پیشنهاد کرده است تا ایران پروتکل الحاقی را در مجلس شورای اسلامی به تصویب برساند. با اجرایی شدن این پروتکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نظارت بیشتر و دقیق تری بر فعالیت های هسته ای ایران حتی پس از پایان دوره اعتبار توافق هسته ای خواهد داشت. اما پیشنهاد ایران دیگر مسایلی را که دولت ترامپ بر آنها پافشاری می کند از جمله حمایت از گروه های تندرو، دخالت در خاورمیانه و آزمایش های موشکی و ملاحظات مربوط به حقوق بشر را در بر نمی گیرد.
چهار ایرانی ناپدید شده در بیروت هرگز پیدا نشدند اما دولت بوش در این باره تحقیق کرد. نتیجه بررسی این بود که این چهار نفر به دست شبه نظامیان مسیحی به قتل رسیدند. اما به علت پیدا نشدن پیکر این دیپلمات ها ایران همچنان می گوید که این چهار ایرانی به گروگان گرفته شده، زنده اند. هر سال در چهارم ژوئیه یاد و خاطره این چهار دیپلمات ایرانی گرامی داشته می شود و برخی از مقامات ایران بر این باورند که این چهار نفر توسط گروگانگیرها به اسرائیل تحویل داده شده اند و آنها از آن زمان تا کنون در اسرائیل زندانی هستند.
امسال در سی و هفتمین سالگرد ناپدید شدن این افراد، وزارت خارجه ایران با انتشار بیانه ای ، دولت آمریکا را نیز تا حدودی در ماجرای ناپدید شدن آن ها دخیل و مسئول معرفی کرد. وقتی مشکلی به این سادگی بین ایران و آمریکا حل نمی شود، چگونه می توان انتظار داشت مشکلات عمده ای چون برنامه هسته ای، تامین امنیت نفت مورد نیاز بازارهای جهانی و مناقشات منطقه ای که باعث شده است تا امریکا در هفته های اخیر نیروهای بیشتری را به منطقه اعزام کند ، به راحتی حل و فصل شوند.

مترجم، داود حیدری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 147 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید