تاریخ: ۱۲:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

لوموند (فرانسه)

امریکا اعلام کرد که پهباد ایران را سرنگون کرده و تهران آن را تکذیب کرد
آیا امریکایی ها یک پهباد ایرانی را در تنگه هرمز سرنکون ساختند؟ روز پنجشنبه هیجدهم ژوئیه، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که ارتش امریکا یک پهباد ایران را که به طور خطرناکی به ناو امریکایی یو اس اس باکسر  نزدیک شده بود، در یک اقدام دفاعی سرنگون ساخت. ایران این خبر را تکذیب و اعلام کرد که «همه پهبادهای کشور، به پایگاه های خود بازگشته اند.»
به گفته ترامپ این پهباد چندین اخطار را نادیده گرفت و امنیت کشتی را تهدید کرد. رئیس جمهور امریکا از کشورهای دیگر خواست تا « تلاش ایران را در برهم زدن آزادی دریانوردی و تجارت جهانی را محکوم کنند و از کشتی های خود حفاظت کنند.
محمد جواد ظریف اندکی پس از ورودش به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک در پاسخ به این سوال گفت که هیچ اطلاعی درباره از دست دادن یک پهباد ندارد.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خحارجه ایران، در توییتر نوشت: «من نگرانم که کشتی امریکا در خلیج فارس یکی از پهبادها خود را به اشتباه سرنگون ساخته است.»
ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیروهای مسلح نیز گفت: «با وجود هذیان های بی اساس ترامپ، همه پهبادها ارسال شده به خلیج فارس و تنگه هرمز به پایگاه های خود بازگشته اند.»
با زورآزمایی بین ایران و امریکا، منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز در راس تنش های شدید ژئوپولیتیکی قرار دارد.
در حالی که واشنگتن در صدد است برای همراهی کشتی های تجاری در خلیج فارس ائتلاف بین المللی  تشکیل دهد، کنت مک کنیزی، رئیس فرماندهی مرکزی امریکا، روز پنجشنبه در بازدید از پایگاه هوایی عربستان سعودی، کشور رقیب ایران،بر امنیت  حمل و نقل دریایی در منطقه تاکید کرد.
چند ساعت قبل از این رویداد جدید، پاسداران انقلاب در چهاردهم ژوئیه در تنگه هرمز یک تانکر خارجی را به اتهام قاچاق سوخت توقیف کردند.
آیت الله علی خامنه ای،رهبر معظم، دو روز قبل اعلام کرده بود که کشورش به توقیف نفتکش ایرانی توسط مقامات انگلیسی در ساحل جبل الطارق پاسخ خواهند داد.
امریکایی ها با متهم کردن ایران در اقدامات خرابکارانه ماه مه و ژوئن در تنگه هرمز و ساحل دریای عمان حضور خود را در منطقه تقویت کرد.  تهران این اتهامات را رد کرد.
واشنگتن پس از خروج از توافق هسته ای، تحریم ها علیه ایران را دوباره برقرار کرد. تهران نیز تعهدات خود را کاهش داد تا شرکای خود را مجبور کند تدابیری را برای تضمین منافعش اتخاذ کنند.
رئیس جمهور ایران در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی خود، اروپا را به تلاش بیشتر فراخواند تا توافق را نجات دهند.
تحریم ها علیه چهار عراقی از جمله دو رهبر شبه نظامیان که مک پنس، معاون رئیس جمهور امریکا، آنها را به ارتباط با ایران متهم می کند، حاکی از این است که  امریکا قصد ندارد فشار بر ایران را کاهش دهد.
با این حال، به نظر می رسد گفتگوهای احتمالی برای دو طرف باز باشد. محمد جواد ظریف در نیویورک بازرسی های فوری و کاملتر از برنامه هسته ای ایران را در ازای لفو تحریم ها از سوی واشنگتن پیشنهاد کرد.
ترامپ نیز گفت که فشار امریکا بر ایران می تواند به گشایش مذاکرات منجر شود.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 99 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید