تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
به اعتقاد کارشناسان امریکایی، ایران خواهان حفظ برجام است

رگنیوم (روسیه)


کارشناسان امریکایی معتقدند که ایران می خواهد در برجام باقی بماند، اما دیگر اعضای این توافق باید خسارات وارده به این کشور را جبران کنند. در سالگرد خروج امریکا از توافق هسته ای، ایران اعلام کرد که مرحله به مرحله، از برجام خارج خواهد شد. براساس گزارشات اخیر، سطح غنی سازی اورانیوم در ایران تا ٤,٥ درصد افزایش یافته است. در این میان، شرکای اروپایی برجام، روسیه و چین، بارها، اعلام کرده اند که خواهان حفظ برجام هستند.
در حال حاضر، توسعه شرایط به این وابسته است که آیا اروپایی ها مکانیسم اینستکس را به طور کامل، اجرا خواهند کرد و یا روسیه قادر خواهد بود، را حل مناسبی را پیشنهاد کند. برای نمونه، روسیه می تواند نفت ایران را خریداری کند و آن را به نام خود به فروش برساند و در ازای آن، محصولات خود را در اختیار این کشور قرار دهد. به اعتقاد کارشناسان، خط قرمز برای شرکای اروپایی ایران، آغاز غنی سازی ٢٠ درصدی توسط ایران خواهد بود. برای دستیابی به این سطح از غنی سازی، به زمان بسیار زیادی نیاز است. در صورتی که ایران دست به چنین اقدامی بزند، برای همه واضح است که چه پیش خواهد آمد. خط قرمز ایران نیز عدم امکان فروش نفتش و عدم دستیابی به سیستم بین المللی بانکی است.
در حال حاضر، اگر امریکا تحریم های خود را کاهش دهد، ایران حاضر به نشستن در پشت میز مذاکرات خواهد شد. در نتیجه اعمال تحریم های امریکا، ضربه جدی به اقتصاد ایران وارد شده است. فروش نفت ایران نیز به شدت، کاهش یافته است. نرخ تورم و بیکاری در این کشور افزایش یافته است و ارزش ریال ایران در برابر دلار به شدت، افت کرده است. تمامی این موارد باعث دشوار شدن شرایط زندگی برای مردم ایران شده است. ایران نیز با دادن اولتیماتوم به کشورهای اروپایی در خصوص کاهش اجرای تعهداتش براساس برجام، تلاش می کند، این کشورها را به یافتن راه حل مناسبی برای نجات اقتصاد کشور متقاعد سازد. البته، باید گفت که امریکا فعلا، به دنبال جنگ با ایران نیست. زیرا، انتخابات ریاست جمهوری در امریکا در سال آینده برگزار خواهد شد و در صورت آغاز جنگ علیه ایران، دونالد ترامپ هواداران خود را از دست خواهد داد و شانسش برای پیروزی در انتخابات کاهش خواهد یافت. اما، در صورت پیروزی دونالد ترامپ در دور دوم ریاست جمهوری، پیش بینی روند رویدادها در آن دوران کار دشواری است.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید