تاریخ: ۱۰:۵۶ :: ۱۳۹۸/۰۴/۳۰
جانسون به سمت ترامپ حرکت می کند

تاگس آنسایگر(سوئیس)


بر اساس نظرسنجی های داخلی، ظاهرا بوریس جانسون در رقابت ها بر سر مقام نخست وزیری انگلستان پس از ترزا می، پیروز خواهد شد. اگرچه تا ٢٣ ژوئیه نتایج نهایی رسما اعلام نخواهد شد، اما از یک هفته قبل روشن است که چه کسی به زودی در انگلستان قدرت را در دست خواهد گرفت. حتی منتقدان جانسون در محافل محافظه کار نیز به طور ناگهانی از وی تمجید می کنند تا شاید بتوانند جایی در کابینه وی داشته باشند.
وزیران نسبتا میانه رو و طرفداران اتحادیه اروپا نیز ناگهان خود را آماده پیروی از نخست وزیر آینده در مسیر برگزیت بدون توافق نشان می دهند. از سوی دیگر، کسانی که به علت نگرانی بابت اقدامات آینده دولت جانسون، تمایلی به پیروی از وی و خط مشی احتمالی اش ندارند، می دانند که دیگر دوران آنها به سر رسیده است.
وزیر سابق امور خارجه هم اکنون فردی را که سال ها وظیفه دیپلماتیک خود را به خوبی انجام داده بود، به طور قابل توجهی آماج انتقادات خود قرار داد. هفته گذشته سر کیم داروک، سفیر لندن در واشنگتن مجبور به استعفا شد، زیرا جانسون اعلام کرد که او را در دولت خود به کار نخواهد گرفت، زیرا نمی خواهد با دونالد ترامپ در بیافتد.
این ماجرا نکات بسیاری را آشکار کرده و نشان می دهد شجاعت، وفاداری و حمایت از زیردستان خود برای جانسون اهمیت چندانی ندارد. جانشین احتمالی می، به جای اینکه در مقابل کشور خود و خدمتگزاران آن احساس مسئولیت کند، نزدیکی به ترامپ را ترجیح می دهد: زیرا بدون حمایت آمریکا، دوران پس از برگزیت برای لندن بسیار دشوار خواهد بود. جدایی از اتحادیه اروپا که جانسون می خواهد به هر قیمتی در پاییز امسال آن را نهایی کند، او را به حسن نیت ترامپ شدیدا وابسته می کند.
قربانی کردن سفیر، تنها گام اول است. ترامپ همچنین ممکن است از بریتانیا در مسائل دیگری مانند رابطه با چین، اسرائیل و ایران انتظارات خاصی داشته باشد. قرارداد تجارت دو جانبه که جانسون بر آن متکی است، تنها تا زمانی برقرار خواهد بود که بریتانیا تمام شرایط ترامپ را پذیرفته و عملی کند: یعنی تا زمانی که آنها به آمریکا اجازه سرمایه گذاری در بخش بهداشت دولتی خود را داده و اجازه دهند کالاهای آمریکایی که با مقررات اتحادیه اروپا همخوانی ندارند، در سوپر مارکت های بریتانیا به فروش برسند.
تنش های اخیر در خلیج فارس نشان می دهند این “تغییر مسیر” با چه سرعتی انجام می شود. اگرچه دیپلمات های انگلیسی همچنان امیدوار هستند که همراه با آلمان و فرانسه به نحوی توافق هسته ای با تهران را نجات دهند؛ اما در عین حال، بریتانیا در کنار واشنگتن دست به مانورهای خطرناکی می زند. اخیرا بریتانیا به دستور آمریکا، یک تانکر نفتی ایران را در جبل الطارق توقیف کرد.
ناظران هشدار می دهند با توجه به هدف جانسون مبنی بر برگزیت بدون توافق و قرار گرفتن دولت در دست حزب راست گرا و پوپولیست توری، سیاست انگلیس در شرایط خطرناکی قرار گرفته است. به هر حال، بوریس جانسون نمی تواند هدف پیشین بریتانیا مبنی بر ایفای نقش یک پل ارتباطی بین اروپا و آمریکا را عملی سازد.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید