تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
مساله هسته ای ایران، یک هفته دیپلماسی برای کاهش فشار

فرانسوا دالانسون

لاکروا (فرانسه)

امانوئل مکرون و حسن روحانی،همتای ایرانی وی، موافقت کردند تا پانزدهم ژوئیه شرایط را برای ازسرگیری مذاکره بررسی کنند.
روز چهارشنبه دهم ژوئیه اجلاس فوق العاده آژانس بین المللی انرژی اتمی شرایط را بررسی می کند.
امانوئل مکرون و حسن روحانی، همتای ایرانی وی، موافقت کردند تا پانزدهم ژوئیه شرایط ازسرگیری گفتگو با همه طرف ها را بررسی کنند. قرار است امانوئل بونه، مشاور دیپلماتیک رئیس جمهور فرانسه، این هفته به تهران سفر کند. و چهارشنبه دهم ژوئیه آژانس بین المللی انرژی اتمی به درخواست امریکا در نشست فوق العاده در وین نقض تعهدات ایران در توافق هسته ای را بررسی می کند.
اروپایی ها به جای پرداختن به شیوه  پیش بینی شده در توافق هسته ای در صورت نقض تعهدات یعنی ارجاع به کمیسیون حل اختلافات، در صدد وقت کشی هستند که ایده ترین مدت آن تا انتخابات ریاست جمهوری امریکا در سال ٢٠٢٠ است. پاریس تلاش می کند با باز کردن «راهی برای بازگشت اعتماد بین طرف ها و ترغیب آنها به برداشتن گامی به سوی یکدیگر» تنش ها را کاهش دهد.
امتیازات محدود دوجانبه
«تدابیر اعتماد سازی» می تواند بر چه چیزی مبتنی باشد؟ فرانسوا نیکولو، تحلیلگر سیاست بین المللی و سفیر سابق فرانسه در تهران، می گوید: «امتیازات دوجانبه محدودی خواهد بود که هر طرف می تواند به عنوان پیروزی ارائه دهد. ترامپ اجتناب از جنگ با ایران را یک پیروزی دیپلماتیک در نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری اعلام می کند. قرار است معافیت های تحریم های نفتی در برابر کند شدن روند برنامه هسته ای اتخاذ شود.»
در این سناریو امریکا با معافیت های تحریم های کشورهایی مانند چین و هند برای خرید نفت ایران موافقت خواهد کرد. ایران به توافق بازخواهد گشت و با کاهش سانتریفوژها که در توافق ٥ هزار دستگاه تعیین شده، موافقت خواهد کرد.
این دیپلمات سابق می گوید: «این راه باریکی است». از زمان خروج امریکا از توافق هسته ای، ماهیت فرامرزی تحریم های امریکا، موقعیت حاکم دلار به عنوان حربه پس انداز، پرداخت و سرمایه گذاری، مشتریان مهم ایران را وادار کرد تا از خرید نفت از این کشور صرف نظر کنند. سه کشور اروپایی تلاش کردند تا منافع لغو تحریم ها را تامین کنند.
اکنون رهبران ایران در راهبرد محاسبه شده لغو تدریجی توافق، توازن قدرت را ایجاد کردند. تهران از سطح تعیین شده ذخایر اورانیوم  و آب سنگین فراتر رفت. روز دوشنبه هشتم ژوئیه سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که ایران آستانه ٤,٥ درصد را برای غنی سازی اورانیوم انتخاب کرده است.
تهران این تصمیمات را « بازگشت پذیر» و  قابل لغو می داند ، چنانچه شرکایش بتوانند آثار تحریم های امریکا را کاهش دهند.
لندن و برلین در بیانیه های جداگانه از تهران خواستند در تصمیم خود تجدید نظر کند و پاریس با ابراز نگرانی شدید از ایران خواست تا به همه فعالیت های مغایر با توافق  هسته ای پایان دهد. پکن تهدیدات یک جانبه واشنگتن را محکوم کرد و مسکو خواستار «ادامه گفتگو» شد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، وعده «انزوا و تحریم بیشتر» را داد.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید