تاریخ: ۱۱:۵۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
آیا امکان نجات توافق ایران وجود دارد؟

تام اوکانر

نیوزویک (آمریکا)

به گفته کارشناسان اگر دونالد ترامپ جنگ نخواهد، شاید بزرگترین مشکل وی کارکنان دولتش باشند
تازه ترین تعلیق تعهدات برجامی ایران و خروج امریکا از این توافق و اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی باعث به خطر افتادن این دستاورد دیپلماتیک، شده است، که زمانی از آن ستایش می شد . کارشناسانی که در آن  گفتگوهای سطح بالا نقش داشتند،  معتقدند گفتگو هنوز ممکن است ولی به شرطی که ترامپ تمایلات جنگ طلبانه برخی از افراد خود را مهار کند.
ترامپ در واکنش به اعلام روز یکشنبه ایران در مورد عبور از سطح غنی سازی ٣,٦٧ درصد اورانیوم منطبق با برجام، چنین  هشدار داد که بهتر است تهران مراقب باشد.
درحالی که تهران و واشنگتن رسماً اعلام کرده اند به دنبال جنگ نیستند، ولی تند روها و جنگ طلب ها در دو طرف به همواره از آماده بودن برای جنگ سخن می گویند.
در جناح ترامپ دو چهره صاحب نفوذ یعنی پمپئو و بولتون رویکرد بدون قید و شرطی را رهبری کرده اند که منجر به افزایش تنش ها میان ایران و امریکا شده است.
رابرت مالی، رئیس گروه بین المللی بحران و مذاکره کننده هسته ای در زمان دولت اوباما، می گوید :”ترامپ در مسیر نابود کردن خود به دست خویشتن قرار گرفته است.”
او افزود: ” ترامپ در مسیری قرار دارد که گمان می کند به مذاکره منجر خواهد شد، ولی شاید بیشتر افراد گروه او ندانند که چنین نیست- حداقل نه آن مذاکراتی که مانع جنگی شود که او واقعاً خواستار آن نیست، ولی شاید نتواند از وقوع آن جلوگیری کند.”
ترامپ  به عنوان شهروند امریکا ، بارها به دولت اوباما هشدار داده بود از اقدام نظامی علیه ایران پرهیز کند، ولی در زمان دولت خود  او و ماه گذشته پس از سرنگونی پهپاد امریکا به دست سپاه پاسداران ایران، چنین حمله ای قریب الوقوع بود.
وندی شرمن ، مذاکره کننده ارشد امریکا در گفتگوهای برجام،  می گوید تصمیم ترامپ  برای عقب نشینی از حمله به ایران احتمالاً به آن علت بود که او می دانست شاید وارد جنگ گسترده ای شود که به نفع او نیست و هواداران انتخاباتی اش از آن حمایت نمی کنند. او گفت باور نمی کند ترامپ خواستار جنگ باشد، بلکه افرادی بر گرد او هستند که مایل به تحریک به جنگ هستند.
ریچارد دالتون، سفیر سابق انگلیس در ایران، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت تلاش های اتحادیه اروپا همانند اینستکس که با مخالفت پمئو و بولتون مواجه هستند، باید برای جلب رضایت ایران افزایش یابند.
دالتون گفت یک راه بالقوه برای تبادل  مالی  میان تهران و لندن تسهیل در آزادسازی  مبلغ ٥٠٠ میلیون دلاری است که دهها سال پیش ایران برای خرید تانک به انگلس پرداخت ولی این قرارداد پس از پیروزی انقلاب لغو شد.
کارل بیلت، رئیس مشترک  شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه در توئیت خود نوشت :” من در مورد مشروعیت اقدام انگلیس در توقیف نفتکش ایرانی عازم سوریه تردید دارم. اگرچه می توان به مساله تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اشاره کرد، ولی ایران عضو اتحادیه اروپا نیست و این اتحادیه نیز به عنوان یک اصل، علیه دیگران اعمال تحریم نمی کند.”
نتانیاهو روز یکشنبه خطاب به کابینه خود گفت امضا کنندگان برجام خود را ملزم و متعهد کرده بودند که اگر ایران اقدام به غنی سازی فراتر از سطح برجام کند، تحریم ها را بازگردانند و اکنون باید چنین کنند.”
ترامپ در چندین مورد در جهت منافع اسرائیل با متحدان سنتی اروپایی خود مجادله کرده است.
در ایران نیز، محافظه کاران بیش از پیش درباره سرنوشت برجام اظهار تردید می کنند. آنها  همواره معتقد بودند بعیید است که برجام بتواند منافع وعده داده شده از سوی رئیس جمهور روحانی را برآورده سازد. رهبر معظم ایران نیز همواره درباره دیپلماسی با اروپا هشدار داده است و این فشارها را بر ظریف و دیگران برای نجات برجام بیشتر کرده است .
مالی می گوید:”برای جلوگیری از وخیم ترشدن شرایط، باید از شدت فشارهای حداکثری امریکا و اقدامات ایران برای کاهش تعهدات خود کاست. این بهترین نتیجه خواهد بود، ولی متاسفانه به نظر می رسد رسیدن به چنین وضعیتی، بعید است .”

مترجم: مفید علیزاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 164 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید