تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
ایران در تصمیم خود جدی است

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

ایران به وعده خود وفا و بر جدی بودن خود برای غنی سازی اورانیوم با عیار بالا تاکید کرد…پیام هایی که خواستار ارسال آن به ترامپ و اروپایی هایی است چه می باشد؟آیا انتقال به مرحله تولید سلاح اتمی مرحله سوم و آخر است؟چه زمانی این اتفاق می افتد؟
اجرایی کردن وعده یا تهدید به غنی سازی با عیار بالا با پایان یافتن مهلت شصت روزه ای که مسئولان ایرانی به کشورهای اروپایی داده بودند، کشورهایی که خواستار ادامه پایبندی ایران به توافق هسته ای با وجود خروج آمریکا از آن می باشند؛ تاکید می کند تهران برای نادیده گرفتن تدریجی بندهای این توافق یکی پس از دیگری آماده است تا تحریم های اعمالی کاهش یابد و نفت این کشور به بازارهای جهانی یا حداقل اروپایی بدون مانع باز گردد.
عباس عراقچی روز دوشنبه به کشورهای اروپایی مهلت شصت روزه دیگری برای کاهش تحریم ها اعطا کرد در غیر این صورت ایران به سمت اجرایی کردن مرحله سوم  نقض توافق خواهد رفت که این مرحله سوم به نظر برخی کارشناسان اضافه کردن بیش از ده ها هزار سناتریفوژ دیگر و غنی سازی با عیاری است که احتمالا به نود درصد می رسد و این عیار برای ساخت کلاهک هسته ای در صورت نیاز لازم است.
توقیف نفتکش ایرانی که ٣٠٠ هزار تن نفت این کشور را حمل می کرد از سوی انگلیس و در راه خود به سمت آب های دریای مدیترانه از طریق تنگه باب المندب بود؛ آن مسئله کوچکی بود که صبر ایران را در نهایت لبریز کرد تا غنی سازی اورانیوم را بدون تردید در سطحی بالاتر از آنچه در توافق آمده آغاز کند چرا که این توقیف قانونی نبوده و در قطعنامه های سازمان ملل و شورای امنیت نیست بلکه تنها در تحریم های اروپا علیه سوریه آمده است که فرض بر این است که این نفتکش به سمت این کشور حرکت می کرد اما این مسئله از سوی مقامات ایران تکذیب شد.
تنش زایی برجسته ترین و دقیق ترین کلمات برای توصیف تحولات روزهای اخیر است. اقدام ایران برای غنی سازی تاکید بر جدی بودن موضع این کشور و آمادگی اش برای پایان کار می باشد یعنی جنگ در صورتی که امور اقتضا کند و پیام این کشور به دشمنانش آمریکا،اسرائیل و متحدان عرب آنها واضح است مبنی بر این که با روش ها و ابزارهای گوناگون در برابر تحریم ها مقاومت خواهد کرد و در برابر تهدیدهای آمریکا هرچقدر هم که شدت یابد؛ پرچم سفید را بالا نخواه برد.
ایران با موضع قاطعانه خود در رویارویی با قدرت آمریکا و اروپا تلاش می کند به زورگویی این دو پایان دهد و آن ها را مجبور کند به توافقات خود به ویژه با کشورهای جهان سوم احترام بگذارند. ایران به نام فلسطینی ها صحبت می کند که توافقنامه اسلو را با اسرائیل ٢٦ سال پیش امضا کردند و یک بند آن اجرایی نشد و به نام عراقی هایی صحبت می کند که کشورشان با ادعاهای کاذب و ساختگی درباره تسلیحات کشتار جمعی اشغال شد و از جانب لیبی ها سخن می گوید که کشورشان در معرض بمباران جنگنده های ائتلاف ناتو قرار گرفت و تبدیل به کشوری شکست خورده شد و علت انتقام از رئیس جمهوری بود که دینار طلایی آفریقایی را به عنوان جایگزین سیطره مالی فرانسه و اروپا می خواست. این کشور از جانب اکثریت سوری ها سخن می گوید کسانی که آمریکا و متحدان عرب این کشور خواستند کشورشان را تجزیه کنند و از نقشه جهان به عنوان یک قدرت منطقه ای حذف کنند، قدرتی که خواسته های دیکته شده اسرائیل را نمی پذیرد و از خاک خود و دفاع از فلسطینی ها عقب نشینی نمی کند.
این جهان غرب است که آمریکا و اسرائیل آن را رهبری می کنند و نه به تعهدات خود و نه توافقات شان پایبند هستند. از این رو باید در سنگر ایران ایستاد که تلاش می کند این وضعیت استکباری نادرست را اصلاح کند و به اقدامات ادامه دار تحریک آمیز پایان دهد چه با این کشور موافق یا مخالف هستی دیگر پیمانه لبریز گردیده است و باید قیامی جهانی صورت گیرد تا به این توهین و نمایش مسخره پایان داد.

مترجم: مهری بهرامی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 46 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید