تاریخ: ۲۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
شصت روز امید

یوگنی شستاکوف
راسیکایا گازتا (روسیه)

حتی اگر هم به صورت رسمی اعلام نشده باشد نیز باید گفت که از روز یکشنبه، اجرای توافق هسته ای با ایران متوقف شد. می بایست خاطر نشان کرد که یکی از مفاد اصلی برنامه جامع اقدامات مشترک که ضامن های آن، روسیه، بریتانیا، چین، فرانسه و آلمان هستند، نقض شد – از روز ٧ ماه ژوئیه، تهران سطح غنی سازی اورانیوم خود را از ٣,٧ الی ٥ درصد افزایش داد. انتظار می رود که در روز ١٠ ماه ژوئیه، در نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، کارشناسان این گام های ایران را بحث و بررسی کنند.
گفتنی است که امنوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در گفتگوی تلفنی با [آقای] حسن روحانی، همتای ایرانی خود، در خصوص پیامدهای منفی نقض توافق هسته ای سخن گفت. مسکو نیز از تهران خواسته است تا برای ممانعت از پیچیده تر شدن اوضاع، دست به چنین اقداماتی نزند. در این زمینه، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خبر داده که کشورش مجددا، به اتحادیه اروپا ٦٠ روز دیگر مهلت داده است تا تعهداتش را براساس برجام اجرا کند، در غیر اینصورت ایران اجرای یکی دیگر از تعهداتش را متوقف خواهد کرد. در این میان، در تهران تصریح می کنند که از برنامه جامع اقدامات مشترک چشم پوشی نمی کنند و در انتظار ابتکار عمل ها از سوی یاران اروپایی هستند.
در ماه ژوئیه، ایرانی ها قصد دارند، با وزیران امور خارجه کشورهای عضو برجام دیدار کنند. احتمال دارد، در این مذاکرات امریکا نیز شرکت کند، اما فقط در صورت لغو تحریم ها علیه ایران. تا قبل از عقد توافق هسته ای، رهبران اروپا به تمامی تلاش های اتمی ایران با اعمال تحریم ها پاسخ می دادند. اخیرا، رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیای کبیر اعلام کرده اند که سیستم اینستکس برای حفظ برجام کافی است. اما، باید گفت که هیچ یک از این کشورهای اروپایی قصد ندارند، آشکارا، با واشنگتن مقابله کنند. بلکه، برعکس، توقیف تانکر حامل نفت ایران در جبل الطارق توسط نیروهای انگلیسی نشان داد که لندن تدابیر محدود کننده امریکا علیه ایران را اجرا می کند، اما در عین حال، از ایرانی ها می خواهد تا به برجام پایبند باشند. در چنین شرایطی، باید نگرانی های ایران در خصوص این عملکرد دوگانه بریتانیا را درک کرد. اما، باید گفت که احتمال دارد، چشم پوشی ایران از برجام، ازسرگیری تحریم های کشورهای اروپایی علیه این کشور را به همراه داشته باشد. قطعا، ورود ایران به راه تولید سلاح هسته ای، آغاز عملیات نظامی امریکا و اسرائیل علیه این کشور را به همراه خواهد داشت.
می بایست خاطر نشان کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، تلاش می کند، به دوستان و متحدان خود بقبولاند که آنان باید مانند امریکا در قبال ایران عمل کنند. این به معنای آن است که ترامپ در رویارویی خود با ایران به دنبال متحد است. از این رو، بعید به نظر می رسد که تهران بتواند روی لندن، پاریس و برلین حساب کند. براساس شرایط حاضر، به تدریج کارایی برنامه جامع اقدامات مشترک از میان خواهد رفت و این توافق برچیده خواهد شد.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید