تاریخ: ۱۵:۵۶ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
چرا تهران قوانین غنی سازی اورانیوم را تغییر می دهد؟

النار باینظراف

ایزوستیا (روسیه)


روسیه بر این امر پافشاری دارد که امریکا باید در قبال خروج یک جانبه اش از توافق هسته ای پاسخگو باشد. در این خصوص کنستانتین کوساچف، رئیس کمیته شورای فدراسیون روسیه در امور بین الملل، سخن گفت. این سناتور تصریح کرده که اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد اعمال تحریم ها علیه ایران را به خاطر نقض مفاد برجام از سوی این کشور آغاز کند، درآنصورت مسکو بر این امر پافشاری نشان خواهد داد که در وهله نخست، این تدابیر محدود کننده باید علیه خود واشنگتن اعمال شود. از روز ٧ ماه ژوئیه، ایران اولتیماتوم خود در رابطه با توافق هسته ای را اجرایی کرد. در وزارت امور خارجه آلمان به نشریه «ایزوستیا» گفته اند که آلمان، بریتانیای کبیر و فرانسه تمامی امکانات خود را برای راه اندازی هر چه سریع تر سیستم محاسباتی با ایران به کار می برند، اما فعلا، تحولی حاصل نشده است.
در روز ٧ ماه ژوئیه، مهلت اولیتماتوم ایران خطاب به کشورهای اروپایی به پایان رسید و این کشور سطح غنی سازی اورانیوم خود را از ٣,٦٧ درصد بالاتر برد. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، هشدار داده که اگر یاران اروپایی تعهدات خود را براساس برجام اجرایی نکنند، ایران به تدریج، اجرای تعهدات خود براساس برجام را کاهش خواهد داد. در این میان، عراقچی اعلام کرده که ایران امید خود را برای اجرای اینستکس از دست نداده است. در اواخر ماه ژوئن در وین، دیدار ایران و اتحادیه اروپا در رابطه با راه اندازی اینستکس برگزار شد. در آن روز، اتحادیه اروپا اعلام کرد که این مکانیسم اجرایی می شود. اما، باید گفت که هنوز در خصوص اجرای نهائی آن خبری منتشر نشده است.
قرار است، این مکانیسم مالی برای ارسال دارو، تجهیزات پزشکی و ارسال محصولات کشاورزی از اروپا به ایران اجرایی شود. اما، هنوز تصمیمی در خصوص صادرات نفتی ایران به کشورهای اروپایی اتخاذ نشده است. درخواست اصلی ایران این است که بتواند آزادانه، نفت خود را صادر کند و از اروپا تجهیزات فنی و تکنولوژی دریافت کند. برای نمونه، دستیابی ایران به هواپیماهای ایرباس که ارسال آن به خاطر اعمال تحریم های امریکا لغو شد. در حال حاضر، حتی اگر شرکتی بخواهد با ایران تجارت داشته باشد نیز قادر نیست، بانکی برای انجام معاملات بانکی با ایران پیدا کند. کشورهای اروپایی نمی توانند تحریم های امریکا را نقض کنند، زیرا اکثر شرکت های اتحادیه اروپا با امریکا در ارتباط هستند.
می بایست خاطر نشان کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد با قطعنامه ٢٢٣١ اکثر تحریم ها علیه ایران را لغو کرد. خود این سند مکانیسم حل و فصل اختلافات احتمالی را پیشنهاد می دهد: اگر تردیدی به وجود آید که یکی از طرفین تعهدات خود براساس برجام را اجرایی نمی کند، باید کمیسیون مشترک برگزار شود. طی ٣٠ روز، این کمیسیون باید این مساله را حل و فصل کند. اگر حل نشد، در آنصورت این کمیسیون باید در سطح وزیران امور خارجه برگزار شود. اگر باز هم این مساله حل نشد، در آنصورت این مساله در شورای امنیت مطرح می شود و تحریم ها علیه کشور نقض کننده اجرایی می شوند. اما، باید گفت که این قانون در خصوص امریکا اجرایی نشد.
در ماه مه سال ٢٠١٨ میلادی، امریکا به صورت یک جانبه از توافق هسته ای خارج شد. دونالد ترامپ اعلام کرد که این توافق ناقص است و باید در آن، به برنامه موشکی و فعالیت های نظامی ایران در خاور میانه اشاره شود. تهران در منطقه متحدان خود را دارد: حزب الله، حوثی ها. در این میان، کاخ سفید به ایرانی ها عقد توافق هسته ای جدید را پیشنهاد داده است. اما، ایران این پیشنهاد را رد کرد.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید