تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
نشان دادن قدرت نفوذ خود به اتحادیه اروپا

فمیدا سلیموا

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

ایران غنی سازی اورانیوم بالاتر از سطح قانونی اعلام شده در توافق هسته ای را آغاز می کند
به رغم فراخوانی های جامعه بین المللی در رابطه با اجرای تعهدات ذکر شده در برجام، تهران در اقدامات خود قاطعانه عمل می کند. دولت ایران اعلام کرده که از روز یکشنبه، سطح غنی سازی اورانیوم خود را افزایش می دهد. در اسرائیل، این گام ایران را به عنوان آغاز راه این کشور در مسیر دستیابی به سلاح هسته ای ارزیابی کرده اند.
عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرده که تهران تا زمانی که کشورهای اروپایی از آن در برابر تحریم های امریکا حمایت نکنند، به کاهش اجرای تعهدات خود براساس برجام ادامه خواهد داد. معاون وزیر امور خارجه ایران چنین شکوه کرده که امیدهای تهران برای حل و فصل این درگیری از راه گفتگوی سیاسی برآورده نشده است. در این میان، عراقچی معتقد است که امکانات موجود برای ادامه راه دیپلماسی هنوز از بین نرفته است. به گفته این دیپلمات، اگر امریکا تحریم های ضد ایرانی را لغو کند، در آنصورت تهران برای گفتگو با واشنگتن آمادگی دارد. در این میان، او به این موضوع اشاره کرد که امریکا ضمن خروج از برجام و اعمال تحریم ها علیه ایران، خارج از توافق هسته ای بشمار می رود، اما می تواند در مذاکرات در قالب ٤+١ شرکت کند. افزون بر آن، عراقچی تصریح کرد که تحت هیچ شرایطی، توافق هسته ای بازبینی نخواهد شد و این توافق باید به شکلی که در سال ٢٠١٥ میلادی منعقد شده، اجرایی شود.
بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز اعلام کرده که آمادگی فنی برای سطح جدید غنی سازی مهیا شده است. او همچنین، از طرح های تهران برای ورود به افزایش مرحله ای درجه غنی سازی اورانیوم تا ٢٠ درصد خبر داد. به گفته او، ایران از امکانات لازم برای افزایش سطح غنی سازی تا سطح مورد دلخواه برخوردار است. در این میان، سطح غنی سازی اورانیوم در نیروگاه اتمی بوشهر تا ٥ درصد افزایش می یابد.
پیشتر، یوکیو آمانو، دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، به شورای حکام آژانس اطلاع داد که برای نخستین بار، تهران مفاد برجام را نقض کرده و حجم اورانیوم غنی شده در این کشور از سطح مجاز فراتر رفته است. کارشناسان هشدار می دهند که افزایش سطح غنی سازی اورانیوم و افزایش حجم ذخایر اورانیوم در این کشور، امکان ساخت بمب اتم در این کشور را فراهم می سازد. ایران عملا، این موضوع را که قصد دارد، سلاح هسته ای تولید کند، رد می کند. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، این سخنان تهران را «گام بسیار خطرناک» نامیده است. او مجددا، فرانسه، آلمان و بریتانیای کبیر را به اعمال تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران فرا خواند. یوال اشتاینیتز، وزیر انرژی اسرائیل، نیز از این گام ایران انتقاد کرده و گفته که اگرچه، این افزایش اندک است، اما ایران در راه ساخت سلاح هسته ای وارد شده است.
در روزهای اخیر، [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در گفتگوی تلفنی با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، اعلام کرد که تهران به رغم تمامی تحریم ها و فشارها از سوی امریکا، برای نجات برجام از راه نشان دادن «صبر دیپلماتیک» تلاش کرد. رئیس جمهور ایران مسئولیت توقف اجرای برخی از مفاد برجام از سوی ایران را بر دوش امریکا انداخت. به گفته او، اتحادیه اروپا باید براساس برجام تعهدات خود را اجرایی کند. مکرون نیز به نوبه خود، به [آقای] روحانی وعده داد که تا روز ١٥ ماه ژوئیه، راه های خروج از این اوضاع پیچیده را بررسی خواهند کرد.
درگیری ها پیرامون مساله هسته ای ایران نشان می دهد که توان سیاسی اتحادیه اروپا در عرصه بین المللی تا چه حد محدود است. می بایست خاطر نشان کرد که در روز ١٠ ماه ژوئیه، شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قصد دارد، نشست ویژه ای را تشکیل دهد و طی آن، توسعه رویدادها پیرامون توافق هسته ای را بحث و بررسی کند.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 40 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید