تاریخ: ۱۴:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
ایران خواستار این بحران نبوده اما در برابر زورگویی ترامپ خواهد ایستاد

سیدحسین موسویان

گاردین (انگلستان)


در ماه مه ٢٠١٨ دولت ترامپ بطور یکجانبه از توافق هسته ای که پس از ١٢ سال مذاکره نفس گیر به دست آمده بود خارج شد و تحریم هایی را که در پی امضا این توافق لغو شده بودند علیه ایران  ازسر گرفت. برقراری تحریم ها اقتصادی علیه ایران و زمامداران این کشور امکان حل و فصل دیپلماتیک این مناقشه را تقریبا ناممکن ساخته است. اکنون اوضاع بسیار مخاطره آمیز است و ایران در واکنش به اقدامات تهاجمی آمریکا، با افزایش درصد غنی سازی اورانیوم، واکنش نشان داده است.
ازسرگیری دشمنی بین ایران و آمریکا پس از یک دوره کوتاه تنش زدایی در دوران ریاست جمهوری اوباما ، تهدیدی جدی علیه صلح و ثبات منطقه خاورمیانه محسوب می شود و سیاست های ستیزه جویانه ترامپ راه های متعارف دیپلماسی را کاملا مسدود ساخته است.
همکاری ایجاب می کند که نهادهای نظامی دو کشور با یکدیگر در ارتباط باشند اما تعیین سپاه پاسداران به عنوان سازمانی تروریستی و اقدام متقابل ایران در معرفی فرماندهی مرکزی آمریکا به عنوان نهادی تروریستی ، امکان مذاکره بین دو طرف برای حل بحران کنونی را، از میان برده است.
دولت ترامپ در اقدامی بی سابقه، رهبر معظم ایران آیت الله خامنه ای را نیز تحریم کرده است. همانگونه که در آمریکا رئیس جمهور مسئول تعیین خط مشی سیاست خارجی کشور است در ایران نیز آیت الله خامنه سیاست خارجی کشور را تعیین می کند. نباید فراموش کرد که این رهبر معظم ایران بود که اجازه داد تا با آمریکا درباره مساله هسته ای ایران گفتگو شود و ترامپ با تحریم کردن آقای خامنه ای در عمل راه دستیابی به توافق با ایران را مسدود کرده است. باید توجه داشت که آقای خامنه ای افزون بر رهبر ایران، فقیهی است  که میلیون ها مسلمان نه فقط در ایران بلکه عراق ، پاکستان، افغانستان، هند، بحرین و کشورهای دیگر، از وی پیروی می کنند .
افزون بر این، وزیر خزانه داری آمریکا هفته گذشته گفت برقراری تحریم علیه وزیر امور خارجه ایران نیز تحت بررسی است. ظریف را با محمد مصدق که صنعت نفت ایران را ملی کرد مقایسه می کنند. اگر آمریکا می خواهد با ایران کنار بیاید، تحریم کردن ظریف اشتباه خواهد بود چون با تحریم وی کانال دیپلماتیک برای فرونشاندن تنش بین دو کشور، ناممکن می شود.
ایران از قبل اعلام کرده بود چنانچه دیگر طرف های توافق هسته ای به تعهدات خود عمل نکنند، تهران نیز میزان پایبندی خود به این توافق را کاهش خواهد داد. ایران انتظار داشت که با نشان دادن پایبندی خود به توافق هسته ای، دیگر طرف های این توافق نیز آن را محترم بشمارند اما آنچه نصیب ایران شده ، تحریم های فزاینده است.
ترامپ با خروج یکجانبه از توافق هسته ای که برای تحقق آن ١٢ سال مذاکره فشرده صورت گرفته بود، مسیر مخاطره آمیزی را در پیش گرفته و امکان بروز مناقشه فاجعه آمیز دیگری را در خاورمیانه فراهم آورده است. از قرار، وی به این نتیجه رسیده است که درگیری نظامی با ایران رویدادی فاجعه بار به معنی واقعی کلمه خواهد بود. اما وی باید به این نکته را نیز بداند که ایران هرگز تسلیم زور نخواهد شد.
اگر ترامپ می خواهد این بحران بی مورد که خود وی آن را ایجاد کرده است برطرف شود باید بی درنگ راهبرد کنونی خود را یکصد و هشتاد درجه تغییر دهد، چون با چنین اقدامی هر دو کشور می توانند اعتبار و حیثیت خود را حفظ کنند. فقط در چنین حالتی است که یک راه حل معتبر دیپلماتیک برای این بحران امکان پذیر خواهد شد.

مترجم: داود حیدری

اداره کل رسانه های خارجی   

(Visited 54 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید