تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
هشدار ایران به اروپا درباره نجات توافق

ژرژ مالبرونو

فیگارو (فرانسه)


تهران غنی سازی اورانیوم را در سطح ممنوعه در توافق وین آغاز کرد و اعلام کرد تا زمانی که شرکایش از این کشور در برابر تحریم های امریکا حمایت نکنند، به توافق پایبند نخواهد بود.
ایران به «صبر راهبردی» خود پایان داد. بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفت: «تا چند ساعت دیگر ایران غنی سازی اورانیوم در سطح بالاتر از ٣,٦٧ درصد را از سر خواهد گرفت.» اما در مورد سطح جدیدی که ایران در نظر دارد غنی سازی کند ، توضیحی نداد.
به درخواست امریکا روز چهارشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی اجلاس فوق العاده ای را برگزار خواهد کرد تا این عدم پایبندی های ایران به توافق هسته ای را  بررسی کند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا، روز یکشنبه گفت: «پیشرفت برنامه هسته ای ایران به انزوای بیشتر و تحریم ها انجامید.»
غنی سازی اورانیوم ٥ درصد که ایران می خواهد تحقق بخشد، هنوز بسیار کمتر از سطح ٢٠ درصد قبل از امضای توافق ٢٠١٥ و بسیار پایین تر از ٩٠ درصدی است که برای سلاح هسته ای مناسب است.
تهران توپ را به زمین کشورهای اروپایی امضاء کننده توافق هسته ای یعنی ، انگلیس، آلمان و به ویژه فرانسه انداخته است. شنبه شب امانوئل مکرون بیشتر از یک ساعت با همتای ایرانی خود گفتگوی تلفنی داشت. ایران به ویژه  تهدید می کند که طرح اولیه در مورد ساخت راکتور هسته ای اراک را از سر خواهد گرفت.
اکنون ایران خود را در معرض خطر بازگشت پرونده هسته ای خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد  که قادر است تحریم های لغوشده علیه ایران را ازسربگیرد، قرار داده است. اروپایی ها، چینی ها و روس ها در صددند ماجرا را بدون توسل جستن به شورای امنیت حل کنند. تهران هشدار داد که در صورت ارجاع پرونده هسته ای ایرانن به شورای امنیت، توافق هسته ای از میان خواهد رفت.
فرانسوا نیکولو، سفیر سابق فرانسه در ایران، گفت: «اکنون فشار ایران بسیار تدریجی و بسیار نمادین است. اگر آنها ٢٠ درصد را آغاز کنند، بسیار نگران کننده خواهد بود. احتمال دارد که ایرانی ها تا دو یا چهار ماه آینده به ٢٠ درصد برسند، چنانچه به هیچ پیشرفتی دست نیابند.»
ابتدا ایران با «صبر راهبردی» واکنش نشان داد. اما در هشتم ماه مه که از عمل نکردن شرکایش  به وعده هایشان خسته شد و مهلت ٦٠ روزه را به آنها داد تا برای دور زدن تحریم های امریکا از تهران حمایت کنند. تهران پس از آنکه متوجه شدت تهدیدهایش بی اثر بوده است ، اقدامات عملی خود را آغاز  کرد. رهبران ایران بدون بستن راه گفتگو، تکرار می کنند چنانچه اروپایی ها بتوانند توافق ٢٠١٥ و منافعش برای ایران را نجات دهند، تصمیمات آنها «برگشت پذیر» خواهد بود.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 36 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید