تاریخ: ۱۱:۵۹ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
چرا این تنگه باریک در کنار ایران تا این اندازه در تأمین نفت جهان اهمیت دارد

کارل راسل

نیویورک تایمز (آمریکا)


بیست درصد از نفت جهان از طریق تنگه هرمز عبور می کند که آبراهه ای باریک و جدا کننده کشورهای خلیج فارس مانند ایران، عراق و کویت از دیگر نقاط جهان است. بیش از صد فروند نفتکش از روز ١٥ مه تا ١٥ ژوئن، از این تنگه عبور کرده  و بسیاری از  آنها عازم مقاصد دوردستی مانند چین و کره جنوبی بوده اند.
منطقه خلیج فارس در ماه های اخیر دچار بی ثباتی و جریان نفت از طریق تنگه هرمز با تهدید مواجه شده است.
امریکا درخلال سال گذشته تحریم های تازه ای را بر ایران اعمال کرده است تا اقتصاد این کشور را به علت برنامه هسته ای آن کشور، فلج سازد.
درصورت تداوم تنش ها، تاثیر اختلال در تنگه هرمز که مسیر کشتیرانی در آن تنها دو مایل پهنا دارد، در کشورهای هند ، چین و چندین خریدار بزرگ  نفت خاورمیانه احساس خواهد شد.
مصرف نفت درخلال دو دهه گذشته، در کشورهایی مانند چین و هند که رشد اقتصادی درمیان طبقه متوسط آنها چشمگیر بوده، به شدت افزایش یافته است .
افزایش حفاری های نفتی در امریکا باعث افزایش شدید تولید نفت و گاز در این کشور شده و اتکای امریکا به واردات نفت را کاهش داده و در نتیجه، نقش رهبری آن بر صنعت انرژی جهان را بازگردانده است.
حمله به نفتکش ها در تنگه هرمز در دوره های مختلف، می توانست به افزایش شدید بهای  نفت بیانجامد، ولی واکنش بازار نفت به حملات اخیر علیه نفتکش ها تا اندازه ای به علت  میزان نفت صادره از امریکا، ملایم بوده است.

مترجم: مفید علیزاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 82 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید