تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹
تهران مانع آمریکا را از میان برمی دارد

عماد آبشناس

الاخبار (لبنان)


ایران رسما اعلام کرد افزایش میزان غنی سازی اورانیوم را با عیار ٣,٦٧ درصد آغاز کرده است اما به اروپایی ها یک امتیاز اعطا کرد به این ترتیب که راه اندازی تاسیسات آب سنگین اراک را به مدت ٦٠ روز به تاخیر انداخت. با وجود این که ایرانی ها تاکید کردند در سطحی که بخواهند به غنی سازی اقدام خواهند کرد. بهروز کمالوندی،سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد رآکتورهای تهران در حال حاضر میزان [اورانیومی] که برای فعالیت لازم دارد را در اختیار دارد. این یعنی ایران به غنی سازی بیست درصدی اقدام نخواهد کرد.
شاید بتوان گفت صبر راهبردی ایران در طول یکسال باعث شد تا اهرم های فشار از اروپایی ها گرفته شود چرا که فرمانبرداری اروپایی ها از آمریکایی ها برای اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران در طول سال گذشته از یک سو به از دست رفتن اهرم تهدید برای آن ها منجر شد و از جهت دیگر تنش زایی که ماه گذشته میان ایران و آمریکا شاهد آن بودیم به فروکش کردن تهدید نظامی از سوی آمریکا  انجامید وباعث شد تا اهرم تهدید به استفاده از گزینه نظامی از آمریکایی ها و نیز اروپایی ها گرفته شود. شاید بتوان گفت دیگر تحریمی  باقی نمانده است که آمریکا از آن علیه ایران استفاده نکرده باشد باشد. به این ترتیب تحریم های آمریکا به تحریک توده مردم ایران یا به زانو درآوردن نظام منجر نشد آنگونه که انتظار می رفت. پس از این که ایران توانست از تمام این موانع عبور کند می بینیم این کشور شروع آنگونه که خود می خواهد بازی را پیش ببرد مانند مشت زنی که در دور نخست مسابقه با مشت های حریف مقابله می کند و سپس متوجه می شود که حریفش ناگهان خسته شده است.
امروز ایران از اروپا می خواهد در زمینه اجرای توافق هسته ای تصمیمی اتخاذ کند یا آن را به طور کلی فراموش کند. کمترین دستاوردی که ایران می تواند داشته باشد فروش نفت و دریافت پول آن از طریق کانال های بانکی است به علاوه این که تمام تحریم های اقتصادی بین المللی لغو شود. اهمیت توافق هسته ای برای اروپا در این است که این توافق نخستین توافق بین المللی بزرگ اتحادیه اروپا یا کشورهای اروپایی پس از جنگ دوم جهانی به شمار می رود. از آنجا که اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل از آن حمایت کردند بنابراین این توافق اعتبار این دو نهاد محسوب می شود: چنانچه شکست بخورد آمریکا دو طرف را خرد کرده است. چرا که اتحادیه اروپا و شورای امنیت اجرای این توافق را تضمین کرده بودند و شکست آن یعنی هیچ نهاد بین المللی نمی تواند هیچ توافقی را تضمین کند بنابراین تمام جهان با بحران اعتماد به نهادهای بین المللی روبرو خواهند شد و دیگر کسی اطمینان نخواهد داشت که توافق نامه ای را برای حل بحران بین المللی حتی با تضمین این اتحادیه یا سازمان ملل امضا کند. از این رو می توان گفت با وجود این که برخی تصور می کنند اروپایی ها به باقی ماندن در توافق هسته ای یا شکست آن اهمیت نمی دهند مطمئنا آن ها به اندازه ایران، اگر بیشتر نباشد، به آن اهمیت می دهند.
درباره چین و روسیه آن ها به اندازه اروپایی ها برای موفقیت توافق هسته ای اشتیاق ندارند اما آنچه برای آن ها اهمیت دارد این است که تمامی طرح های آمریکا در جهان به ویژه خارومیانه با شکست روبرو شود. ترامپ وارد نبردهای متعدد با این طرف ها به صورت هم زمان شد و حساب نکرد چنانچه این طرف ها بایکدیگر متحد شوند قدرتی بزرگتر از قدرت آمریکا خواهند شد. امروز ایران توانست شرایط را به گونه ای تغییر دهد که همه در لبه پرتگاه قرار گیرند و به یکدیگر متصل باشند و آمریکا را وادار کنند خارج از این معادله قرار گیرد.

مترجم: مهری بهرامی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید