تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
اروپا در مناقشه هسته ای بین دو جبهه گیر کرده است

نیکولاس نوسپلیگر

نویه زوریشر سایتونگ (سوئیس)


با گذشت تقریبا بیش از یک سال پس از خروج دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا از توافق هسته ای با ایران، اکنون فشارها بر اروپا شدیدا افزایش یافته است. به گفته [آقای] رئیس جمهور حسن روحانی، تهران قصد دارد روز یکشنبه بار دیگر به طور نامحدود به غنی سازی اورانیوم پرداخته و مرحله دوم خروج از توافق هسته ای را آغاز کند. اگر ایران این تهدید خود را عملی کند، اگرچه به غنی سازی حدود ٩٠ درصد که برای بمب هسته ای مورد نیاز است، نخواهد پرداخت؛ اما اروپایی ها مجبور خواهند شد اذعان کنند که ایران این توافق را نقض کرده است.
بنابراین اروپا در مناقشه هسته ای بین دو جبهه واشنگتن و تهران گرفتار شده است. اتحادیه اروپا، بریتانیا، آلمان، فرانسه و همچنین چین و روسیه به عنوان امضا کنندگان توافق، مایل به حفظ آن هستند. با وجود این، اروپایی ها طی روزهای اخیر به هیچ وجه به طور علنی بر ایران اعمال فشار ننمودند.
دو علت برای این خویشتن داری وجود دارد. از یک طرف، به گفته دیپلمات ها هنوز هم در پشت صحنه تلاش می شود تا ایران را از تشدید تنش ها منصرف نمود. از سوی دیگر، گزینه های پیش روی اروپایی ها محدود هستند. در سال گذشته، اروپایی ها نتوانستند ترامپ را از تصمیم خود منصرف کنند. امروز نیز آنها برای متقاعد ساختن ایران هیچ اهرم و انگیزه ای ندارند، زیرا توافق هسته ای بدون آمریکا قادر به ارائه مزایای مورد نظر تهران نمی باشد.
اگر چه کشورهای اروپایی ساز و کار اینستکس را تاسیس کرده و چند روز پیش “عملیاتی شدن” آن را اعلام کردند، هنوز هیچ معاملاتی از این طریق انجام نشده است. مشکل عمده، قدرت مطلق دلار و گستره و ارزش بازار آمریکا است که شرکت های اروپایی نمی خواهند دسترسی به آن را از دست بدهند. در مرحله اول، قرار شده که تامین کنندگان ایرانی در قبال دریافت دارو از شرکت های اروپایی، پسته عرضه کنند.
اگر تهران به غنی سازی نامحدود اورانیوم دست بزند، احتمالا اروپایی ها ابتدا به مکانیسم حل اختلاف درج شده در این توافق مراجعه خواهند کرد. در میان مدت، اعمال مجدد تحریم ها به آینده موکول می شود. البته در نهایت اروپایی ها قادر نخواهند بود که برای مدت طولانی به خرید زمان بپردازند. اما آنها هنوز هم به نجات توافق هسته ای امیدوار هستند، اگرچه از مدت ها پیش متوجه شده اند که بدون آمریکا شانسی برای نجات آن وجود ندارد. حتی اگر شک و تردیدهای زیادی در مورد استراتژی های تقابل جویانه ترامپ وجود دارد، اما در نهایت اروپا در کنار واشنگتن خواهد ایستاد.
از زمان به قدرت رسیدن ترامپ، بارها درباره لزوم و ضرورت استقلال اروپا از آمریکا صحبت شده است. اما مناقشه هسته ای نشان می دهد که اروپا امروزه هنوز قادر به انجام چنین کاری نیست.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 32 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید