تاریخ: ۱۱:۵۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۷
بالا گرفتن اختلافات داخلی احزاب رژیم صهیونیستی

ایتامار ایچنر

­یدیعوت آحارنوت (اراضی اشغالی)

اظهارات رئیس موساد مبنی بر فعالیت این دستگاه اطلاعاتی به عنوان بازوی سیاست خارجی اسرائیل موجب نگرانی تشکیلات سیاسی اسرائیل شده است.
منابعی در وزارت امور خارجه اسرائیل می گویند یوسی کوهن, رئیس موساد, این دستگاه اطلاعاتی را به بازوی وزارت امور خارجه تبدیل کرده است.
کوهن این هفته در سخنانی در کنفرانس هرتزلیا فاش کرد که در دوران ریاست وی, موساد یک شاخه امنیتی-سیاسی به منظور گسترش صلح در خاورمیانه ایجاد کرده است. این اظهارت موجب نگرانی تشکیلات سیاسی اسرائیل شده است.
کوهن روز دوشنبه در این کنفرانس گفت, موساد در تشخیص فرصت ها برای صلح و به منظور به حداکثر رساندن نفوذ اسرائیل در منطقه نقش دارد.
به گفته یک منبع, “اظهارات کوهن آخرین میخ بر تابوت وزارت امور خارجه است.”
وی افزود: “کوهن این موضوع را روشن کرد که چه کسی سیاست خارجی اسرائیل را در منطقه رهبری می کند و آن موساد است نه خود این وزارتخانه.”
قبلا نیز اعلام گشایش دفتر وزارت خارجه اسرائیل در عمان از سوی کوهن موجب تعجب مقامات اسرائیلی شده بود.
در کنفرانس هرتزلیا, برای اولین بار بود که فردی در وزارت امور خارجه درباره چنین برنامه ای می شنید.
کوهن همچنین به حاضران در این کنفرانس گفت روابط اسرائیل و روسیه به لطف تلاش های موساد, رو به بهبود است.
مقامات بلند پایه وزارت امور خارجه اسرائیل همچنین ابراز نگرانی کردند که کوهن و مئیر بن شبات, مشاور امنیت ملی قصد دارند مسئولیت بخش بیشتری از فعالیت های این وزارتخانه را به دست بگیرند و آنها از بالا دستور می گیرند که اشاره آنها به دفتر نخست وزیری بود.
این منابع بلند پایه گفتند مقامات موساد درباره اقدامات خود در خاورمیانه و فراتر از آن به وزارت امور خارجه اطلاع رسانی نمی کنند.
پس از کاهش بودجه این وزارتخانه و محدود شدن مسئولیت هایش, این چالش به مشکلات مقامات این وزارتخانه می افزاید.

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید