تاریخ: ۲۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۶
گفتگو به زبان اولتیماتوم


ماریانا بلنکایا

کامرسانت (روسیه)


تهران به اتحادیه اروپا و امریکا اولتیماتوم داده است: یا این کشور از امکان صادرات نفتی، تضمین سرمایه گذاری ها، آزادی کشتی رانی و ارتباطات هوایی برخوردار می شود و یا،  فعالیت راکتور آب سنگین در اراک را از سر می گیرد و از امکان تولید پلوتونیوم برخوردار می شود. این کشورها تا روز ٧ ماه ژوئیه فرصت دارند تا پاسخ دهند. اتحادیه اروپا به امید نجات توافق هسته ای، اجرای سیستم اینیتکس را آزمایش می کند. اما، برعکس، واشنگتن معتقد است که ایران با آتش بازی می کند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، احتمال آغاز جنگ نظامی علیه ایران برای پایان دادن به جاه طلبی های هسته ای این کشور را رد نمی کند.
اگر یاران ایران در برجام تعهدات خود را در چارچوب توافق هسته ای اجرا نکنند، در آنصورت از روز ٧ ماه ژوئیه، راکتور اراک راه اندازی خواهد شد و روند تولید پلوتونیوم پیش خواهد رفت. [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، به اروپا و امریکا اجرای قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد را توصیه کرده است. در روز ٨ ماه مه، تهران در خصوص کاهش اجرای تعهدات خود براساس برجام هشدار داد. در آن ایام، [آقای] حسن روحانی اعلام کرد که ایران به یاران خود ٦٠ روز مهلت می دهد تا منافع تهران و از جمله، فروش نفت را تامین کنند. در غیر اینصورت، ایران تهدید کرده که به محدودیت های خود در غنی سازی اورانیوم پایان خواهد داد. کشورهای اروپایی در خصوص این سخنان ایران ابراز نگرانی کرده اند. روز دوشنبه گذشته، آژانس بین المللی انرژی اتمی تصریح کرد که برای نخستین بار از عقد توافق هسته ای در سال ٢٠١٥ میلادی، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از ٣٠٠ کیلوگرم فراتر رفته است.
روز چهارشنبه، [آقای] حسن روحانی هشدار داد که ایران برای اجرای بخش دوم تهدید خود – بالا بردن سطح اورانیوم غنی شده از سطح ٣,٦٧ درصد و بازبینی تعهدات خود در رابطه با راکتور اراک آمادگی دارد. طی هفته های اخیر، دونالد ترامپ بارها، تصریح کرده که تهدید هسته ای از سوی ایران می تواند علت اصلی برای آغاز جنگ نظامی علیه این کشور باشد. به گفته او، ایران با آتش بازی می کند. در واشنگتن معتقدند که شورای امنیت سازمان ملل متحد باید از تهران بخواهد تا تمامی فعالیت های خود در زمینه غنی سازی را متوقف کند.
در این زمینه، در تهران تصریح می کنند که امریکا با آتش بازی می کند و نه ایران، اما ایرانی ها به خوبی، می دانند که این سخنانشان در رابطه با امریکا بی فایده است. از این رو، هدف مد نظر آنان از ایراد چنین سخنانی، اروپایی ها هستند تا برای حفظ منافع ایران تلاش بیشتری کنند.

مترجم: شادی اصغری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 62 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید