گروه: اخبار
تاریخ: ۱۵:۴۷ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
دستور سوییس به شرکت هواپیمایی پیلاتوس مبنی بر قطع همکاری با عربستان

وزارت امور خارجه سوئيس ارائه خدمات از سوي شركت هواپيما سازي اين كشور موسوم به پيلاتوس به كشورهاي عربستان سعودي و امارات متحده بر اساس قانون فدرال در مورد ارائه خدمات امنيتي خصوصي به خارج از كشور را ممنوع نمود. اين موضوع از سوي وزارت امور خارجه به دادستاني كل كشور هم گزارش شده است.

 آنگونه كه وزارت امور خارجه سوييس اعلام نموده، اين موضوع شامل پشتيباني فني، صدور قطعات يدكي و رفع مشكلات در هواپيماهاي آموزشي نوع پي.سي-۲۱ فروخته شده به اين كشورها و همچنين موارد آموزشي آن مي باشد. شركت پيلاتوس سوييس ۹۰ روز وقت دارد تا از عربستان سعودي و امارات متحده عربي خارج شود. به اعتقاد وزارت امور خارجه سوييس، ارائه خدمات شركت پيلاتوس يك حمايت لجستيكي از نيروهاي مسلح مي باشد و اين امر با اهداف سياست خارجي دولت فدرال سوييس همسو نمي باشد. براساس مقررات صادراتي سوييس، اينگونه خدمات نياز به مجوز ويژه دارند.

در وزارت امور خارجه سوييس پس از قتل قاشقجي كه انتقادات در داخل سوييس به همكاري اين شركت با عربستان بالا گرفت، اداره اي مسئول بررسي اين امر شد كه آيا فعاليتهاي اين شركت در عربستان سعودي با مقررات موجود كشور همسو است و يا نقض اين مقررات مي باشد. نهايتا اين اداره به اين نتيجه رسيده كه اين عمل شركت مزبور نقض مقررات سوئيس مي باشد. به همين خاطر هم موضوع به دادستاني فدرال ارجاع شده و اينك اين دادستاني و دادگاه ها هستند كه بايد بررسي نمايند كه آيا اقدامات اين شركت با مقررات سوئيس مطابقت دارد يا خير؟ همچنين اعلام شده كه اداره مزبور در وزارت امور خارجه سوييس، همكاري اين شركت در قطر و اردن را هم در دست بررسي دارد.

لازم به ذكر است بعد از قتل قاشقچي فضاي عمومي و رسانه اي اين كشور واكنش شديدي را نسبت به همكاريهاي سوئيس با عربستان از خود نشان داد كه در حال حاضر دولت مجبور به توقف فعاليتهاي اين شركت در عربستان شده و انتظار نمي رود با اين فضاي ايجاد شده دادستاني راي وزارت امور خارجه را تغيير دهد كه در اين صورت فضاي ملتهب تري را در كشور ايجاد خواهد كرد. علاوه بر اين سفر آقاي مائورر وزير دارائي و رئيس كنوني دوره اي شوراي فدرال كه قرار بود در بهار امسال به عربستان انجام شود، لغو شد كه همگي حاكي از فشار افكار عمومي در اين كشور عليه همكاري با عربستان ، عليرغم تمايل دولت براي همكاري با اين كشور مي باشد.

(Visited 30 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید