تاریخ: ۱۳:۲۷ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۵
زمان پاسخ سوریه به حملات هوایی اسرائیل فرا رسیده است

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)

چرا باور داریم پاسخ سوریه به حملات هوایی تحریک آمیز اسرائیل نزدیک شده است، کاملا مانند آنچه همتای ایرانی انجام داد وقتی مهم ترین هواپیمای جاسوسی آمریکا را سرنگون کرد؟ آیا پوتین به اسد اجازه استفاده از موشک های اس ٣٠٠ را به منظور حمایت از حریم هوایی لبنان و متوقف کردن این رجزخوانی اسرائیل را می دهد؟ چرا که نه؟
در بحبوحه تنش روزافزون میان ایالات متحده آمریکا و ایران در منطقه خلیج فارس در پی سرنگونی یک هواپیمای جاسوسی آمریکایی توسط پدافند هوایی ایران بر فراز تنگه هرمز ، هواپیماهای اسرائیلی یکشنبه شب به اهداف نظامی و غیرنظامی در حومه های دمشق و حمص حمله کردند که در پی آن ١٥ تن از جمله چند کودک و غیر نظامی به شهادت رسیدند.
هواپیماهای اسرائیل به حریم هوایی سوریه نزدیک نشدند و هفت موشک خود را از حریم هوایی لبنان پرتاب کردند تا مبادا پدافند هوایی سوریه آنها سرنگون کند مانند زمانی که  جنگنده اف١٦  آن ها را با موشک های اس٢٠٠ سرنگون کرد.
از قرار ، نیکولای پاتروشف، مشاور امنیت ملی روسیه که نماینده این کشور در نشست سه جانبه مشاوران امینت ملی آمریکا، اسرائیل و مسکو بود همتایان آمریکایی و اسرائیلی خود را با این سخنان غافلگیر کرد که ایران کشور متحد روسیه و شریک مسکو است و تخریب چهره این کشور و توصیفش به عنوان خطر بزرگ برای منطقه قابل قبول نیست زیرا به شکل تاتثیرگذاری در جنگ علیه تروریسم مشارکت دارد. این پیامی واضح است که تأکید می کند دیدگاه رهبران روسیه با دیدگاه آنها درباره تدوین برنامه ای برای پایان دادن به حضور ایران در سوریه یکی نیست و نشست سه جانبه پیشنهاد شده از سوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با مشارکت رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران برای بحث و گفتگو درباره اوضاع سوریه تنها پاسخ قوی به نشست قدس و بی اعتبار ساختن آن است.
از ماهیت محدودیتی که رهبران روسیه برای استفاده از این نوع موشک ها از سوی رهبران سوریه برای مقابله با حملات مکرر اسرائیل اعمال کرده اند، خبر نداریم اما آنچه می دانیم این است که این موشک ها به سوریه به عنوان واکنش به حملات هوایی اسرائیل تحویل داده شد که اهدافی را در نزدیکی پایگاه هواییحمیمیم روسیه در نزدیکی لاذقیه هدف قرار داد و اختلال عمدی را باعث شد که به سرنگونی هواپیمای جاسوسی روسی و کشته شدن ١٥ کارشناس روسی سرنشین آن منجر شد و مسئولیت کشته شدن آنها از سوی رهبران روسیه به عهده اسرائیلی ها گذاشته شد.
مسئله حتمی در این میان این است که پاسخ به این اقدامات تحریک آمیز اسرائیل نزدیک شده است و احتمالا هر لحظه امکان غافلگیر شدن ما در این رابطه با هماهنگی متحد روس وجود دارد که از این تجاوزات اسرائیل در کشوری به تنگ آمده که پایگاه هایش در آن وجود دارد و وارد جنگی شدید علیه تروریسم بی سابقه ای شده است که بهای آن را با خون نیروها و حیثیت خود به عنوان قدرتی بزرگ می پردازد.
طبق اطلاعات درز کرده به بیرون بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر کسی بود که طی دخالت خود از رئیس جمهور ترامپ خواست که واکنش انتقامی آمریکا به ایران را در آخرین لحظات متوقف کند زیرا وی از واکنش یکباره ایران و همپیمانان این کشور با ده ها هزار موشک نگران بود امری که باعث نابودی اسرائیل می شد. همچنین همانطور که واکنش ایران قاطع و غافلگیرکننده و برخلاف تمام پیش بینی ها بود؛ واکنش سوریه نیز به همین شیوه خواهد بود اگر نگوییم با قدرت و قاطعیت بیشتری است. مساله فقط مسئله زمان است. همانطور که واکنش ایران بسیاری را لال کرد واکنش سوریه نیز همین کار را می کند یا ما امیدواریم اینچنین شود.

مترجم: مهری بهرامی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 143 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید