تاریخ: ۱۴:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
تونس به علت سهل انگاری نخبگان سیاسی خود تضعیف شده است

لوموند (فرانسه)


در حالی که کشور تونس در معرض حملات انتحاری قرار دارد، بستری شدن رئیس جمهور مشکلات جدی در روند «انتقال دمکراتیک قدرت» را که از پنج سال پیش آغاز شده است، آشکار ساخت.
آیا تونس دمکراتیک نوپا بسیار از آنچه که به نظر می رسد آسیب پذیر تر است؟ روز پنجشنبه بیست و هفتم ژوئن دو حمله انتحاری در پایتخت باعث مرگ یک مامور پلیس و مجروح شدن هشت نفر شد.
در همان روز باجی قائد سبسی، رئیس جمهور ٩٢ ساله، ناگهان به علت «بیماری شدید» در بیمارستان بستری شد.
سال ٢٠١٥به ویژه وحشتناک بود. مجموعه حملات به موزه باردو در تونس، پلاژ تفریحی سوس در شرق تونس و اتوبوس گارد ریاست جمهوری در مرکز پایتخت هفتاد و شش کشته از جمله چهار تروریست انتحاری بر جای گذاشت. از آن زمان تونس امنیت بی قید و شرط را دوباره به دست آورد شدیدترین حملات را پشت سر گذاشت، اگرچه داعش که مسئولیت همه این حملات را به عهده گرفت، تلاش کرد دوباره حمله کند.
محاسبات جزئی طرفداران
بستری شدن رئیس جمهور خطری با ماهیت دیگر را نشان می دهد، و نگران کننده است.
دومین انتخابات ریاست جمهوری و سومین انتخابات مجلس از «بهار تونس» در سال ٢٠١١  مطرح است.
اگر در مورد وضعیت جسمانی رئیس جمهور هشدار می دهند، به این علت است که ناتوانی احتمالی اداره کشور از سوی وی ممکن است کشور را در برابر خلاء خطرناک سیاسی قرار دهد.
در ضعف حقوقی نخبگان سیاسی فقط مسئولیت دارند. رئیس جمهور، دولت و احزاب سیاسی که در مجلس نماینده دارند به علت عدم تشکیل دادگاه قانون اساسی سرزنش می شوند.
آنها با تعلل خود را در معرض این سوء ظن قرار دادند که در سعی می کنند تا برخی مصونیت ها را برای خود حفظ کنند. اکنون مردم تونس نخستین قربانی این سهل انگاری محسوب می شوند.

مترجم: سیده هاجر محسنیان

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید