گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۵۴ :: ۱۳۹۸/۰۴/۱۱
احتمال پیگرد بین المللی بن سلمان در پرونده قتل خاشقچی

نامزد جمال خاشقچی در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: در گزارش کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل آمده است که در مورد حادثه قتل خاشقچی باید مسئولیت شخصی عامل جنایت نیز بررسی و پیگیری شود. نام محمد بن سلمان نیز در این پرونده به عنوان متهم احتمالی نقض حقوق بشر ذکر شده است. اما محمد بن سلمان درباره این جنایت سکوت کرده است.
خدیجه چنگیز گفت: آگنس کالامارد، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور اجرای حکم اعدام و مجازاتِ بدون محاکمه درباره قتل خاشقچی به صدای وجدان عمومی جامعه جهانی پاسخ داده اما اروپا به این جنایت واکنش مورد انتظاری نشان نداده است.
دبیرکل سازمان ملل باید شرایط محاکمه مجرمان قتل خاشقجی را در دادگاه کیفری بین المللی فراهم کند. کالامارد نیز در گزارش خود بر محاکمه قاتلان خاشقچی در دادگاه بین المللی کیفری تاکید کرده است. انگلیس، عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل و سایر کشورهای غربی مانند کانادا و نروژ نیز باید از محاکمه قاتلان جمال خاشقچی در دادگاه بین المللی کیفری حمایت کنند. پیگیری قضایی و محاکمه مجرمان در عربستان سعودی مشروعیت ندارد و احتمالا عربستان سعودی، نام قاتلان را پنهان نگاه خواهد داشت تا این مساله به فراموشی سپرده شود. اسناد کافی در گزارش کالامارد درباره محاکمه محمد بن سلمان و سایر مقامات عالی رتبه عربستان سعودی وجود دارد. عربستان سعودی نتوانست سلسله فرماندهی جنایت ارتکابی را کشف یا افشا کند. علت سکوت محمد بن سلمان که نامش در گزارش کالامارد ذکر شده است آن است که درباره شرکت و دستور وی برای قتل جمال خاشقچی، اسنادی در اختیار دیگران وجود دارد و وی به علت نگرانی از افشا اسناد بیشتر، سکوت اختیار کرده است.

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید