تاریخ: ۱۱:۱۰ :: ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
جدال ابهت و حاکمیت بین آمریکا و ایران، طولانی و فزاینده خواهد بود

عصام نعمان

القدس العربی (انگلستان)


سرنگون کردن پهپاد جاسوسی بسیار پیشرفته آمریکایی پس از ورود آن به آسمان و قلمرو دریایی ایران، سیلی محکمی به آمریکا و پیروزی درخشانی برای ایران محسوب می شود. آمریکا همچنان سرگردان و گیج و دچار دو دستگی است. دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور گاهی احمق و همواره دمدمی مزاج است و عده ای در کشورش او را به سوی اتخاذ موضعی تند در برابر ایران و مقابله به مثل با این کشور، و برخی دیگر نیز او را به اتخاذ موضعی قاطع دعوت می کنند که آبروی آمریکا و ابهت آن را حفظ کند بدون آن که موجب جنگ با ایران شود که کل منطقه را وارد جنگی طولانی و پرهزینه خواهد کرد.
ترامپ بین این دو گروه، سرگردان مانده است. او احساس می کند باید حال هم پیمانان خود در جهان به ویژه اروپایی ها را مراعات کند که از او می خواهند در شرایط کنونی به سوی جهنم خشونت غیرموجه و بی فایده نلغزد. او همچنین احساس می کند باید مراعات حال اسرائیل و متحدان عرب جدید آن را که دشمنان دیرینه ایران هستند بکند. اسرائیل و متحدان عرب آن نگران خودشان و منافعشان در برابر جمهوری اسلامی و نیروهای مقاومت عرب هستند که در کنار ایران در جبهه ای واحد علیه آمریکا و اسرائیل ایستاده اند. اما نخستین و مهم ترین چیزی که ترامپ باید در نظر بگیرد، وضعیت خودش است که شب قبل از سرنگون شدن پهپاد جاسوسی آمریکا، رسما نامزد انتخابات آینده ریاست جمهوری شد. او در مبارزات انتخاباتی چهار سال قبل خود به مردم کشورش قول داده بود آمریکا را وارد هیچ جنگ طولانی مدتی در جهان نخواهد کرد در حالی که وارد شدن به هرگونه جنگی با ایران، ضرورتا طولانی و ویرانگر و پرهزینه خواهد بود و فرصت پیروزی او برای دومین بار را از بین خواهد برد.
به احتمال زیاد ترامپ تلاش خواهد کرد خود را نزد مردم آمریکا و جهان این گونه نشان دهد که در دفاع از ابهت آمریکا -که اقدام ایران به سرنگون کردن پیشرفته ترین پهپاد جاسوسی آمریکا به آن خدشه وارد کرده است- کوتاهی نخواهد کرد؛ و در عین حال تاکید کند که خودش و کشورش را وارد جنگ با ایران نخواهد کرد که ضرورتا طولانی خواهد بود. اما چگونه؟
محافل سیاسی و دیپلماتیک عربی و بین المللی می گویند احتمالا ترامپ دست به حمله ای محدود علیه ایران خواهد زد که با دعوت از این کشور برای مذاکره با آمریکا به منظور حل اختلافات جدی بین آنها همراه خواهد شد. اما ایران به چنین اقدامی چگونه پاسخ خواهد داد؟ اگر ظاهر اوضاع را در نظر بگیریم، سخنان سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات سیاسی و نظامی ایرانی به دو نکته اشاره دارد: نخست آن که ایران در پاسخ دادن به هرگونه تجاوز علیه خود با قدرت و به شکلی متناسب، تردید نخواهد کرد. دوم آن که با آمریکا تا زمانی که این کشور در صدد نقض حاکمیت ایران بر زمین و آسمان و قلمرو دریایی خود باشد، وارد گفتگو نخواهد شد.
با نگاهی به آنچه تاکنون روی داده است می توان به شواهدی برای افزایش قدرت پیش بینی تحولات آینده دست یافت:
نخست آن که تحولات اخیر نشان داد ایران دارای توانایی بالای سایبری است که به این کشور امکان داده است پیشرفته ترین پهپاد جاسوسی آمریکا را رصد و مسیر طولانی حرکت آن را در آسمان ایران و آبهای سرزمینی این کشور دنبال کند. این موضوع نشان می دهد ایران دارای رادارها و گیرنده های بسیار حساس و دقیق و باکیفیت است وگرنه نمی توانست مسیر حرکت پهپاد جاسوسی آمریکایی را مشخص و مکان مناسب برای سرنگون کردن آن را تعیین کند.
دوم این که ایران موشک های متنوع و پیشرفته ای در اختیار دارد که می تواند با استفاده از آنها هواپیماها و موشک های بسیار پیشرفته دشمن را که فقط در اختیار قدرت های بزرگ مثل آمریکا است، سرنگون کند.
سوم این که به رغم تفاوت در قدرت نظامی و اقتصادی بین ایران و آمریکا، رهبری ایران از اراده قوی برای تصمیم گیری و رویارویی و برخورد از موضع برابر با آمریکا برخوردار است.
چهارم این که مقامات ایرانی به خوبی موازنه قوای منطقه ای و بین المللی را می شناسند و در بازی استفاده از برخی کشورها علیه برخی دیگر و بهره برداری از تناقض ها و اختلافات بین آنها به منظور کسب دستاوردهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی، مهارت دارند.
پنجم این که صرفنظر کردن ترامپ از حمله به ایران، شکست سیاسی پر سر و صدایی برای آمریکا محسوب می شود و نگرانی تندروها را در واشنگتن و تل آویو از پیشرفت سریع ایران در زمینه فناوری و سایبری و موشکی تشدید می کند. این مسئله موجب می شود آنها بر سیاست محاصره و تضعیف ایران با تحریم اقتصادی پافشاری کنند و حتی به فکر برنامه ای سیاسی و نظامی برای مهار کردن آن باشند.
خلاصه این که آمریکا در آزمون تحکیم ابهت خود شکست خورد اما ایران در آزمون محافظت از حاکمیت و شرافت خود و برخورد از موضع برابر با قدرتمندترین و بی رحم ترین کشور جهان، موفق بود. این کشمکش همچنان ادامه دارد و در حال تشدید شدن است

مترجم: اکبر زارع زاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 144 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید