گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
احتمال سفر قریب الوقوع نتانیاهو به عربستان

شبکه فاکس نیوز از احتمال سفر قریب الوقوع نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عربستان سعودی خبر داد.
به گزارش شبکه تلویزیونی فاکس نیوز؛ بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل احتمال دارد به زودی به عربستان سفر کند تا با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار و گفتگو داشته باشد.
ولید فارس تحلیلگر و کارشناس شبکه فاکس نیوز در پاسخ به مجری شبکه که پرسید:«آیا فکر می کنید واقعا نتانیاهو به ریاض سفر می کند؟ و در صورت محقق شدن این سفر، اهداف آن چیست؟» گفت: اولا تاکید می کنم که من مطمئن هستم که بنیامین نتانیاهو در انجام این سفر جدی است. اما در زمینه هدف این سفر نیز باید بگویم که سوابق و پشتوانه هایی برای نزدیک شدن روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی وجود دارد. این سوابق و پشتوانه ها به سال ۲۰۱۵ بر می گردد؛ زمانی که دولت باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا تصمیم گرفت توافقنامه هسته ای با ایران به امضا برساند و این توافقنامه را نیز اجرا کند. این توافقنامه نگرانی و وحشت عربستان سعودی و اسرائیل را موجب شد؛ زیرا ایران رفتارها و سیاست های خود را تغییر نداده بود و در اظهارات مقامات ایرانی همواره تاکید بر نابودی اسرائیل و تغیر رژیم سعودی شنیده می شد. این مسئله توافقی را بین عربستان سعودی و اسرائیل ایجاد کرد. البته این توافق سری ماند و علنی نشد. زمانی هم که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به ریاض سفر کرد و با پنجاه نفر از مقامات کشورهای عربی و اسلامی دیدار و گفتگو کرد با آنها درباره ضرورت پیشرفت در روند صلح سخن گفت.
کارشناس فاکس نیوز افزود:‌ وقتی که محمد بن سلمان به قدرت و ولیعهدی رسید معتقد بود که این (نزدیک شدن روابط عربستان و اسرائیل) همان راه درستی است که باید انتخاب و در منطقه محقق می کرد. این همان تفسیری است که از تحولات امروز می توان کرد. از اینرو شاید هم در آینده شاهد باشیم که نتانیاهو به زودی به ریاض یا هر منطقه دیگری در عربستان سعودی سفر کند.
مجری فاکس نیوز در ادامه پرسید: «به نظر شما واکنش وهابی ها در عربستان سعودی زمانی که بنیامین نتانیاهو به ریاض برسد چه خواهد بود؟ آنها درباره این سفر چه خواهند گفت؟» کارشناس این شبکه پاسخ داد: کسانی که با وی در منطقه مخالفند برای مشکل آفرینی تلاش خواهند کرد زیرا می بینند مسائلی که سالها درباره آن هشدار می دادند در عربستان سعودی اتفاق می افتد. بنابراین پایگاه های اجتماعی که همواره درباره بسیاری از مسائل عربستان سعودی موضع گیری می کنند جنجال به پا خواهند کرد؛ زیرا تندروها و شخصیتهای افراطی همچنان در صحنه حاضرند اما به تدریج محمد بن سلمان ولیعهد سعودی آنها را به حاشیه خواهند راند و از صحنه سیاسی دور خواهد کرد. بنابراین بدون وجود محمد بن سلمان نتانیاهو به عربستان سعودی سفر نخواهد کرد . البته مخالفانی در این زمینه وجود خواهند داشت اما سعودی ها زمینه را برای پذیرش این موضوع در جامعه مدنی و میان میانه روها فراهم کرده اند تا این مسئله را بپذیرند. اما در خارج از عربستان سعودی جنجال دیگری به پا خواهد شد که بیش از داخل این کشور خواهد بود.

(Visited 75 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید