گروه: اخبار
تاریخ: ۱۴:۲۷ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
اطمینان اسرائیل از حضور در اجلاس بحرین پیش از دعوت رسمی

سوآد مخنت و لاودی موریس

واشنگتن پست(آمریکا

هر چند هنوز از رژیم صهیونیستی برای شرکت در اجلاس اقتصادی آمریکا در بحرین دعوت نشده است، وزیر امور خارجه این رژیم معتقد است تل آویو در این اجلاس نقش کلیدی خواهد داشت.
اسرائیل کاتز، وزیر خارجه اسرائیل، روز یکشنبه گفت احتمالا اسرائیل در اجلاس اقتصادی آتی بحرین که کاخ سفید آن را به عنوان نخستین گام برای اجرای طرحش به منظور برقراری صلح بین اسرائیلی ها و فلسطینیان سازماندهی کرده است، نقش کلیدی ایفا خواهد کرد. البته هنوز مشخص نشده است که آیا مقامات اسرائیلی به این اجلاس دعوت شده اند یا خیر.
یک مقام اسرائیلی که خواست نامش فاش نشود، گفت: باوجود آنکه تنها یک هفته تا زمان برگزاری این کنفرانس باقی مانده است، موشه کهلون، وزیر دارایی اسرائیل، هنوز به طور رسمی دعوت نشده است، اما انتظار می رود اگر قرار باشد هیئت اسرائیلی در این نشست حضور یابد، وی نماینده اسرائیل خواهد بود.
وزیر امور خارجه اسرائیل هم معتقد است اسرائیل باید در این نشست حضور داشته باشد. وی در سخنرانی خود در کنفرانس نیویورک که روزنامه جروزالم پست آن را برنامه ریزی کرده بود، تاکید کرد: اسرائیل با تجارب و توانایی هایی که دارد، می تواند در این تلاش ها حضور داشته باشد و در عرصه های مختلف مشارکت کند.
مقام کاخ سفید از اظهار نظر درباره اینکه آ‌یا نماینده اسرائیل در کنفرانس اقتصادی بحرین حضور خواهد داشت، خودداری کرد.
کارگاه اقتصادی بحرین نخستین گام برای اجرای برنامه صلح کاخ سفید است که هیئت های مختلف از کشورهای منطقه در آن حضور خواهند داشت.
جیسون گرینبلات، نماینده ویژه آمریکا در خاورمیانه [غرب آسیا]، در توضیح درباره هدف برگزاری این اجلاس گفت: این نشست نشان خواهد داد اگر توافق صلح حاصل شود، اوضاع اقتصادی فلسطین چگونه خواهد بود.
مقامات فلسطینی که اعلام کرده اند در این اجلاس شرکت نخواهند کرد، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به تلاش برای باج دادن به فلسطینیان برای دست کشیدن از خواسته های سیاسی شان مانند تشکیل یک کشور مستقل و پایان دادن به اشغالگری اسرائیل متهم می کنند. آنها می گویند دولت ترامپ پس از انجام دادن برخی اقدامات مانند قطع کمک مالی به فلسطینیان و به رسمیت شناختن قدس [اشغالی] به عنوان پایتخت اسرائیل، نمی تواند به عنوان یک میانجی صادق برای صلح رفتار کند.
اما مقامات اسرائیلی تمایل دارند در این اجلاس حضور داشته باشند. کاتز گفت اسرائیل این توانایی را دارد که به توسعه و پیشرفت منطقه کمک کند.
یک منبع مطلع از جزئیات برگزاری اجلاس که خواست نامش فاش نشود، گفت از هیچ هیئت رسمی اسرائیلی برای شرکت در این کنفرانس دعوت نشده اما از تجار دعوت به عمل آمده است.

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید