تاریخ: ۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
عقب نشینی عربستان از حکم اعدام معترض سیزده ساله

ویویان یی

روزنامه نیویورک تایمز (آمریکا)

به نقل از یک گروه حقوق بشری، عربستان سعودی تحت فشار بین المللی از حکم احتمالی اعدام یک زندانی سیاسی شیعه که در ۱۳ سالگی بازداشت شده بود و اکنون ۱۸ سال دارد، منصرف شده و حکم وی را به ۱۲ سال حبس تغییر داده است.
سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر‏، یک گروه حقوق بشری ناظر بر این پرونده، اعلام کرد مرتجی قریریص، نوجوان سعودی که بخاطر اقداماتی که در زمان بچگی به ارتکاب آن متهم شده و با حکم احتمالی اعدام مواجه بود، به جای اعدام به ۱۲ سال حبس محکوم شده است.
دفتر دادستانی عمومی عربستان سعودی سال گذشته به دنبال صدور حکم اعدام برای قریریص بود که اکنون ۱۸ سال دارد اما این تهدید اعدام تا هفته گذشته علنی نشده بود و بعد از علنی شدن با محکومیت جهانی روبه رو شد.
اتهامات مطرح شده علیه وی شامل مشارکت در تظاهرات ضد دولتی در زمانی بود که وی تنها ۱۰ سال داشت و نیز در اختیار داشتن یک سلاح گرم و ملحق شدن به یک سازمان تروریستی.
وی در سن ۱۳ سالگی بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در بازداشت بوده است.
به گفته سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر‏، یک گروه حقوق بشری که سالها این پرونده را دنبال کرده است، قاضی روز پنجشنبه در ارتباط با این پرونده حکم حبس ۱۲ ساله را صادر کرد.
به گفته این گروه حقوق بشر سعودی- اروپایی، قاضی به وکیل این نوجوان سعودی گفته است که به جای حکم اعدام برای متهم ۱۲ سال حبس صادر کرده است که ۴ سال آن سپری شده و نیز ۴ سال آزادی مشروط را شامل می شود و این به معنی آن است که وی ۳ سال دیگر را در زندان سپری خواهد کرد.
مشخص نیست چه چیزی منجر به این تغییر تصمیم دادگاه شده است اما گروههای حقوق بشری تاکید می کنند که فشارهای بین المللی علت آن بوده است.
علی الدبیسی، رئیس سازمان اروپایی-سعودی حقوق بشر، در این باره گفت: این یک تصمیم سیاسی است که بعد از آنکه رسانه های بین المللی درباره این پرونده صحبت کردند، اتخاذ شد.
وی در عین حال گفت جلسه دادگاه دیگری برای این هفته در نظر گرفته شده است که ممکن است دادستان ها درباره حکم شدیدتر برای این نوجوان سعودی بحث کنند.
نخستین بار شبکه تلویزیونی «سی‌ ان‌ ان» روز یکشنبه (دیروز) گزارش داد که حکم القریرص تغییر کرده است.
نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود نوشت: اعدام ها در عربستان سعودی امری رایج و عادی است. عربستان سعودی متهم به هدف قرار دادن مخالفان سیاسی حکومت پادشاهی و اعضای اقلیت شیعه در دادگاههاست. با این حال، برای مقامات این کشور امری غیرمعمول بود که فردی را که در چنین سن نوجوانی مرتکب اقداماتی شده بود، اعدام کنند.
عربستان سعودی قاطعانه از مجازات اعدام دفاع می کند. طبق خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، این کشور پادشاهی با اکثریت سنی مذهب، امسال ۳۷ مرد را که اکثر آنها شیعه بودند، به اتهام فعالیت «ترویستی» و ایجاد «اختلافات فرقه ای» اعدام کرده است.
القریرص ( که به عنوان کوچکترین زندانی سیاسی در عربستان شناخته می‌شود و اهل استان عمدتا شیعه نشین القطیف در شرق عربستان است) در سال ۲۰۱۱ که ۱۰ سال داشت، هدایت گروهی از کودکان را در تظاهرات علیه مقامات سعودی در بخشی از شرق کشور در زمانی که اعتراضات بهار عربی سبب قیام هایی در بسیاری از مناطق خاورمیانه(غرب آسیا) شده بود، برعهده داشت.
دولت سعودی به شدت تظاهراتهای مشابه را در شرق این کشور پادشاهی که استانی عمدتا شیعه نشین است، با خشونت و بازداشتهای جمعی سرکوب کرد.
گروه حقوق بشر سعودی اعلام کرد القریرص سه سال بعد در سپتامبر ۲۰۱۴ بازداشت شد و تا قبل از اولین جلسه دادگاهش که در اوت گذشته برگزار شد، نزدیک به چهار سال را (بدون محاکمه) در زندان سپری کرد. به نقل از این گروه حقوق بشری، وی در ابتدا در حبس انفرادی بود و از حق داشتن وکیل هم محروم بود.
به گفته کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، دست کم سه مرد جوان به نامهای علی النمر، داوود المرهون و عبدالله الظاهر به عنوان افرادی که زیر سن قانونی مرتکب جرم شده بودند، محکوم به اعدام شده اند.

(Visited 24 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید